Redakcja Polska

Rada Europy zdecydowała ws. Rosji. "Zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości nie przedawniają się"

18.05.2023 08:14
- Podkreślamy uniwersalną zasadę, że ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, w tym przemoc seksualna związana z konfliktami, w szczególności gwałt, nie podlegają przedawnieniu - poinformował wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Wiceszef MSZ Mularczyk: zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości nie przedawniają się
Wiceszef MSZ Mularczyk: zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości nie przedawniają sięFacebook/Arkadiusz Mularczyk

W środę w stolicy Islandii ponad 40 krajów poparło ideę stworzenia systemu szacowania szkód wojennych, wyrządzonych przez Rosję na Ukrainie. Zadaniem tego urzędu miałaby być pomoc w zadośćuczynieniu ofiarom wojny i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

- Tylko poprzez poszanowanie prawa do prawdy, sprawiedliwości, reparacji i gwarancji niepowtarzalności możliwe będzie przezwyciężenie przeszłości i stworzenie solidnych podstaw do budowania jedności w duchu harmonii i współpracy z poszanowaniem praw człowieka, demokracji i rządów prawa - podkreślił Mularczyk.

Organizacja szacująca szkody na Ukrainie będzie miała siedzibę w Hadze.

Zacięte walki

W ciągu minionej doby ukraińskie siły przesunęły się o 500 metrów na niektórych odcinkach w okolicy Bachmutu na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty.

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar powiadomiła w środę, że w samym Bachmucie toczą się zacięte walki, a siły przeciwnika robią pewne postępy.

Zaznaczyła, że ukraińska armia nie straciła odbitych 20 km kwadratowych terytorium na przedmieściach Bachmutu i przesuwa się naprzód na niektórych odcinkach.


PAP/dad

Belgia zwiększy obecność wojskową na wschodniej flance NATO

17.05.2023 14:15
Liczba belgijskich żołnierzy biorących udział w międzynarodowych operacjach i misjach wzrośnie do około 1000 od lipca do końca tego roku. Pododdziały zostaną rozmieszczone głównie w celu wzmocnienia wschodniej granicy NATO - informuje agencja Belga.

Rosjanie tracą kolejne pozycje w Bachmucie. Ukraińcy zadają przeciwnikowi "maksymalne straty"

17.05.2023 15:10
W ciągu minionej doby ukraińskie siły przesunęły się o 500 metrów na niektórych odcinkach w okolicy Bachmutu na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty, cytowany przez portal NV.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina: do końca roku chcemy odnowić z Ukrainą umowę o dobrym sąsiedztwie

17.05.2023 16:13
Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina poinformował, że Polska chce do końca roku odnowić umowę o dobrym sąsiedztwie z Ukrainą.