Redakcja Polska

Anna Fotyga dla Polskiego Radia: sankcje UE na Białoruś powinny być ostrzejsze i szybciej nakładane

21.07.2023 16:16
Eurodeputowana PiS Anna Fotyga w rozmowie z Polskim Radiem oceniła, że nacisk na Mińsk powinien być wszechstronny i ze wszystkich możliwych kierunków nie tylko za współudział białoruskiego reżimu w wojnie na Ukrainie rozpętanej przez Rosję, ale również za nieludzkie represje wobec społeczeństwa obywatelskiego. Jej zdaniem sankcje na Białoruś powinny być ostrzejsze i szybciej nakładane.
Anna Fotyga dla Polskiego Radia: sankcje UE na Białoruś powinny być ostrzejsze i szybciej nakładane.
Anna Fotyga dla Polskiego Radia: sankcje UE na Białoruś powinny być ostrzejsze i szybciej nakładane.Twitter/Anna Fotyga

- Za te potworne prześladowania, takie okrutne. Ludzie tacy jak ja, pamiętający jednak też paskudne czasy w Polsce, mogą powiedzieć, że to przypomina wszystkie okresy z lat 50., prześladowania stalinowskie. To jest coś niebywałego, że w XXI wieku na terenie Europy coś takiego może mieć miejsce. Solidarność społeczności międzynarodowej jest niezbędna - podkreśliła była minister spraw zagranicznych.

Anna Fotyga spotkała się w Brukseli z żoną Mikoły Statkiewicza, działa białoruskiej opozycji, kandydata na prezydenta, który jest więziony przez reżim w Mińsku już po raz czwarty i mimo problemów zdrowotnych nie otrzymuje należnej opieki.

Była szefowa MSZ RP rozmawiała także z mężem Paliny Szarendy Panasiuk, działaczki "Europejskiej Białorusi", matki dwojga małych dzieci, która jest poddawana nieludzkiemu traktowaniu i - jak informował jej mąż - podczas 2,5-letniego więzienia schudła 18 kilogramów.

Posłuchaj
00:29 12464860_1.mp3 Anna Fotyga dla Polskiego Radia: sankcje UE na Białoruś powinny być ostrzejsze i szybciej nakładane (IAR)

Anna Fotyga, komentując wstępne porozumienie unijnych krajów w sprawie nowych sankcji na reżim w Mińsku po ponad półrocznym impasie, oceniła, że to dobra wiadomość.

Podkreśliła, że to zwieńczenie zabiegów polskiej dyplomacji w Brukseli, polskich władz oraz europosłów, którzy współpracują w tej sprawie ponad podziałami politycznymi. Jednak jej zdaniem prace nad unijnymi restrykcjami powinny toczyć się szybciej.

IAR/dad

Polska chce mocniejszych sankcji na Białoruś. Mamy wsparcie innych krajów

06.07.2023 15:05
Polska nasila zabiegi o synchronizację sankcji gospodarczych wobec Białorusi z restrykcjami nałożonymi na Rosję - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia. Z informacji Beaty Płomeckiej wynika, że Warszawa ma przede wszystkim wsparcie Litwy w tych staraniach. Projekt sankcji wobec białoruskiego reżimu leży na stole od końca stycznia.