Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Bukareszcie z Johnem Kerrym

07.09.2023 12:26
Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze specjalnym wysłannikiem amerykańskiego rządu Johnem Kerrym. Do spotkania doszło w Bukareszcie w trakcie forum biznesowego Inicjatywy Trójmorza. John Kerry to były szef amerykańskiej dyplomacji, który teraz zajmuje się sprawami związanymi z ekologią i energetyką.
Audio
  • Prezydencki minister Marcin Przydacz relacjonował polskim dziennikarzom w Bukareszcie, że Andrzej Duda i John Kerry rozmawiali przede wszystkim o transformacji energetycznej Europy Środkowej, w tym Polski [posłuchaj]
Andrzej Duda w Bukareszcie mówiło sile Trójmorza.
Andrzej Duda w Bukareszcie mówił o sile Trójmorza.PAP/Marcin Obara

Prezydencki minister Marcin Przydacz relacjonował polskim dziennikarzom w Bukareszcie, że Andrzej Duda i John Kerry rozmawiali przede wszystkim o transformacji energetycznej Europy Środkowej, w tym Polski.

W Bukareszcie prezydent Andrzej Duda rozmawiał także z prezydentem i premierem Rumunii oraz z prezydent Mołdawii. Jak relacjonował Marcin Przydacz, dyskusje dotyczyły głównie bezpieczeństwa.

Andrzej Duda wziął w Bukareszcie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. Przywódcy 12 krajów zdecydowali wczoraj o zaproszeniu do swojego grona kolejnego członka - Grecji.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza jest przykładem siły całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Zachęcił też biznesmenów do inwestowania w projekty grupy.  

Polski prezydent otwierał forum biznesowe w Bukareszcie razem z przywódcami Rumunii, Chorwacji i Litwy. Andrzej Duda mówił, że wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo potrzebny jest projekt Trójmorza. „Dzięki wspólnym projektom takim jak transgraniczne interkonektory gazowe, the Baltic Pipe oraz terminale LNG byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny wywołany przez Rosję“ - mówił Andrzej Duda.

Polski prezydent zachęcał biznesmenów do inwestowania w projekty związane z krajami Trójmorza. „Razem z Grecją, która wczoraj przystąpiła do Inicjatywy Trójmorza jest nas ponad 120 milionów przedsiębiorczych Europejczyków. A nasze gospodarki stanowią prawie 14 procent łącznego PKB Unii Europejskiej“ - mówił. Polski prezydent podkreślał też, że w ciągu ostatnich pięciu lat kraje Inicjatywy Trójmorza odnotowały łączny wzrost 2.9 procent PKB.

Inicjatywa Trójmorza została powołana w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji. W jej ramach budowane są połączenia drogowe, kolejowe, energetyczne i cyfrowe między północą a południem Europy. Chodzi o to, aby zmniejszyć zapóźnienia, jakie w stosunku do Zachodu mają tzw. nowi członkowie Unii Europejskiej. 

Inicjatywa Trójmorza została powołana w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji. W jej ramach budowane są połączenia drogowe, kolejowe, energetyczne i cyfrowe między północą a południem Europy. Chodzi o to, aby zmniejszyć zapóźnienia, jakie w stosunku do Zachodu mają tzw. nowi członkowie Unii Europejskiej.

IAR/PAP/ks

Szczyt Trójmorza w Bukareszcie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

06.09.2023 10:21
W Bukareszcie rozpoczyna się szczyt Inicjatywy Trójmorza czyli projektu, który ma budować połączenia infrastrukturalne między północą a południem Europy.

Bukareszt: prezydent Andrzej Duda o znaczeniu Trójmorza

07.09.2023 07:09
„Inicjatywa Trójmorza to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa Polski i całego regionu“ - mówił w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda. W rumuńskiej stolicy zakończył się szczyt Inicjatywy Trójmorza z udziałem przywódców 12 krajów z północnej, środkowej i południowej Europy.

Ambasador Polski przy NATO: poprzez ogromne zakupy nowoczesnego uzbrojenia pozycja Polski w Sojuszu jest coraz mocniejsza

07.09.2023 08:22
Kwatera Główna NATO i członkowie Sojuszu są pod dużym wrażeniem działań podejmowanych w ostatnich miesiącach przez Polskę.