Polskie Radio
Section05
John Kerry

Podsumowanie paryskiej konferencji ws. Bliskiego Wschodu

W Paryżu zakończyła się międzynarodowa konferencja poświęcona pokojowi na Bliskim Wschodzie. Wzięli w niej udział przedstawiciele 75 państw świata, a także organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej. Nie przybyli jednak przedstawiciele Izraela ani władz palestyńskich. Wydarzenie podsumowała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 
Zobacz więcej na temat:  ONZ Paryż John Kerry Bogumił Husejnow USA Rada Bezpieczeństwa ONZ Izrael Jerozolima Palestyna Agnieszka Bryc Strefa Gazy Bliski Wschód

Napięcie w relacjach USA-Izrael. Chodzi o osiedla

- Rozwiązanie oparte na dwóch osobnych państwach - żydowskim i palestyńskim - które stanowi jedyną możliwą drogę do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami, jest w niebezpieczeństwie - powiedział w Waszyngtonie sekretarz stanu USA John Kerry. - Kerry ma obsesję na punkcie osiedli żydowskich na terenach palestyńskich - odpowiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Ameryka Północna Stany Zjednoczone John Kerry Benjamin Netanjahu

USA: spór wojska z dyplomacją ws. umowy z Rosją [ANALIZA]

W USA przeważa pesymizm co do dalszych perspektyw zawieszenia broni w Syrii. Ocenia się, że wynegocjowane przez USA i Rosję zawieszenie broni w Syrii doprowadziło do deeskalacji działań zbrojnych, chociaż nie zapewniło dostępu pomocy humanitarnej do ogarniętych walkami terenów. Nie należy jednak liczyć, że stanie się ono początkiem końca wojny.
Zobacz więcej na temat:  John Kerry Pentagon Rosja Stany Zjednoczone Syria USA Wojna w Syrii