Polskie Radio
Section05
John Kerry

John Kerry spotkał się z Mateuszem Morawieckim. "Dziękuję bardzo za przywództwo, które objęła Polska"

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Johnem Kerrym, który pełni funkcję pełnomocnika prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw klimatu. Politycy poruszyli temat bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie i omówili kwestię dalszej pomocy dla Ukrainy. - Energia jest dla nas teraz tematem numer jeden - zapewnił szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA Mateusz Morawiecki premier Joe Biden klimat John Kerry

"To pozytywny sygnał w relacjach z USA". Szef rosyjskiej dyplomacji o spotkaniu z Johnem Kerrym

- Moskwa jest gotowa do wzmocnienia relacji ze Stanami Zjednoczonymi na podstawie równoprawnego i wzajemnie korzystnego dialogu - powiedział w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podczas rozmowy z przebywającym z wizytą w Rosji Johnem Kerrym, specjalnym wysłannikiem prezydenta USA ds. klimatu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja USA Ameryka Europa Siergiej Ławrow John Kerry klimat

John Kerry informatorem Iranu? Chodzi o przekazywanie wiadomości ws. izraelskich ataków w Syrii

Były sekretarz stanu USA, a obecnie specjalny wysłannik Białego Domu ds. klimatu John Kerry zaprzeczył zarzutom, że przekazał informacje o izraelskich atakach lotniczych w Syrii szefowi MSZ Iranu Mohammadowi Dżawadowi Zarifowi. W nagraniu audio, które wyciekło do mediów, Zarif mówi, że dowiedział się o atakach od Kerry'ego. Wielu republikańskich polityków wyraziło oburzenie twierdząc, że Kerry ujawnił Iranowi poufne informacje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran Bliski Wschód Syria Izrael USA John Kerry

Drugi dzień szczytu klimatycznego. W planach przemówienie m.in. prezydenta Andrzeja Dudy

Rozpoczynając drugi dzień wirtualnego szczytu klimatycznego, pełnomocnik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry przekonywał, że przejście na czyste technologie jest szansą na przyspieszenie wzrostu gospodarczego i nowe miejsca pracy. Podczas dzisiejszej sesji wystąpi między innymi prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Stany Zjednoczone klimat ochrona środowiska Joe Biden John Kerry Andrzej Duda prezydent

USA i UE razem chcą chronić klimat. Jakub Wiech: mają wspólne cele

Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry ocenił, że koszt przystosowania światowej gospodarki, by ograniczyć zmiany klimatyczne, wynosi 2,5-4 bilionów dolarów. Podczas spotkania z francuskimi politykami Kerry wezwał największe gospodarki świata do szybszych redukcji emisji gazów cieplarnianych i zapewnienia, że do 2050 r. osiągną neutralność klimatyczną. Ekspert energetyczny Jakub Wiech ocenia, że USA i UE mają te same cele.
Zobacz więcej na temat:  ochrona środowiska klimat Stany Zjednoczone Unia Europejska John Kerry Magdalena Skajewska

Podsumowanie paryskiej konferencji ws. Bliskiego Wschodu

W Paryżu zakończyła się międzynarodowa konferencja poświęcona pokojowi na Bliskim Wschodzie. Wzięli w niej udział przedstawiciele 75 państw świata, a także organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej. Nie przybyli jednak przedstawiciele Izraela ani władz palestyńskich. Wydarzenie podsumowała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 
Zobacz więcej na temat:  ONZ Paryż John Kerry Bogumił Husejnow USA Rada Bezpieczeństwa ONZ Izrael Jerozolima Palestyna Agnieszka Bryc Strefa Gazy Bliski Wschód

Napięcie w relacjach USA-Izrael. Chodzi o osiedla

- Rozwiązanie oparte na dwóch osobnych państwach - żydowskim i palestyńskim - które stanowi jedyną możliwą drogę do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami, jest w niebezpieczeństwie - powiedział w Waszyngtonie sekretarz stanu USA John Kerry. - Kerry ma obsesję na punkcie osiedli żydowskich na terenach palestyńskich - odpowiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Ameryka Północna Stany Zjednoczone John Kerry Benjamin Netanjahu

USA: spór wojska z dyplomacją ws. umowy z Rosją [ANALIZA]

W USA przeważa pesymizm co do dalszych perspektyw zawieszenia broni w Syrii. Ocenia się, że wynegocjowane przez USA i Rosję zawieszenie broni w Syrii doprowadziło do deeskalacji działań zbrojnych, chociaż nie zapewniło dostępu pomocy humanitarnej do ogarniętych walkami terenów. Nie należy jednak liczyć, że stanie się ono początkiem końca wojny.
Zobacz więcej na temat:  John Kerry Pentagon Rosja Stany Zjednoczone Syria USA Wojna w Syrii