Redakcja Polska

Foreign Affairs: Zachód musi powstrzymać Putina przed otwarciem drugiego frontu w Europie

10.11.2023 18:14
Tym razem chodzi o Bałkany - ocenił amerykański magazyn "Foreign Affairs", odnosząc się do relacji Serbii z Rosją
Media donoszą, że Władimir Putin zamierza ubiegać się o reelekcję w  wyborach prezydenckich w marcu 2024 roku
Media donoszą, że Władimir Putin zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach prezydenckich w marcu 2024 roku Shutterstock/Andrey Kryuchenko

Pod koniec września Belgrad rozmieścił wojska na granicy z Kosowem w ramach jednej z największych mobilizacji od czasu zakończenia wojny z tym krajem pod koniec XX wieku. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zadzwonił do prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia, żądając "natychmiastowej deeskalacji". Incydent ten przyczynił się do jeszcze większego wzrostu napięcia na Bałkanach - przypomniał dwumiesięcznik.

"FA" zauważył, że rozwój wydarzeń w tym regionie w ostatnim czasie wykracza poza tendencje, które obserwowano tam od lat. "Incydenty te pokazują także rosnące zagrożenie, jakie dla Bałkanów stwarza Rosja, partner Serbii - Moskwa podsyca nieufność w sferze informacyjnej, zbroi Serbię i zwiększa zależność tego kraju od swoich surowców energetycznych" - wyliczyli autorzy publikacji.

Jednym z powodów, dla których Rosja chętnie podsyca historyczny konflikt między Kosowem i Serbią, jest dążenie do obciążania w ten sposób zasobów NATO i osłabiania USA w Europie. Wsparcie Serbii zapewnia także Rosji przyczółek na Bałkanach. Urzędnicy z Belgradu dziękowali Moskwie za "wsparcie integralności terytorialnej i suwerenności Serbii", podkreślając, że jest ono powodem, dla którego Serbia odmawia nałożenia sankcji na Rosję - zaznaczył magazyn. 

Zwrócono też uwagę na to, że "z dawnego nacjonalisty prezydent Vuczić przemienił się w oportunistę, motywowanego głównie chęcią utrzymania się na stanowisku i rozszerzenia swojej władzy". "Czerpie on korzyści polityczne z chaosu na Bałkanach, dzięki czemu może odwracać uwagę od problemów wewnętrznych, tłumić antyrządowe protesty i targować się z krajami Zachodu, obiecując złagodzenie napięć, jeśli spełnią jego żądania dotyczące wsparcia finansowego" - oceniono na łamach "FA".

W tekście podkreślono "zabawę Vuczicia z UE i USA", polegającą na jedynie pozornym zbliżaniu się do Wspólnoty przy faktycznych działaniach oddalających Serbię od standardów i wartości UE. "Serbski prezydent chce utrzymać kraj na długiej i niekończącej się drodze akcesji do organizacji, która zmuszałaby go przecież do umacniania praworządności" - zaznaczono.

"W rzeczywistości, gdy tylko doszedł do władzy, osłabił całą prozachodnią opozycję polityczną, wzmacniając jednocześnie skrajnie prawicowe grupy serbskie. Aby rozszerzyć władzę w regionie, stara się utrzymać w orbicie Belgradu etnicznych Serbów w Kosowie, a ponieważ Zachód jest zajęty Ukrainą, Izraelem czy Chinami, Vuczić wierzy, że wkrótce nadejdzie szansa na przeprowadzenie operacji w tym kraju" - przypuszczają autorzy artykułu.

Podkreślili jednak, że "aby odnieść sukces, (Vuczić) będzie potrzebować pomocy Putina". 

"Moskwa postrzega Bałkany jako miękkie podbrzusze Europy, którego najbardziej wrażliwym punktem jest Serbia. Kreml chce wykreować swoją rolę negocjatora w konflikcie na Bałkanach, by zyskać przewagę nad Zachodem. Jeśli pokój w regionie będzie zależeć od (Rosji), NATO będzie musiało pójść na ustępstwa" - przewidują autorzy analizy.

"NATO musi stworzyć koalicję pod przewodnictwem USA, która będzie wywierać presję na Belgrad i Moskwę; Vuczić musi wiedzieć, że w razie eskalacji spotkają go surowe konsekwencje. UE powinna natomiast uzależnić przyszłą pomoc dla Serbii od konkretnych zmian w polityce Belgradu, w tym od przyłączenia się do sankcji nałożonych na Rosję" - podsumował "FA". 

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Rosja Serbia Władimir Putin

Szef obrony Łotwy: Rosja prowadzi wojnę hybrydową z krajami bałtyckimi. Musimy być gotowi na wszelkie scenariusze

06.11.2023 16:05
Szef ministerstwa obrony Łotwy powiedział w poniedziałek, że Rosja prowadzi wojnę hybrydową z krajami bałtyckimi. - Powinny być przygotowane na wszelkie scenariusze - podkreślił łotewski minister w wypowiedzi udzielonej agencji LETA.  

Rosja wyszła z traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie

07.11.2023 11:30
Moskiewski reżim oświadczył, że nie widzi możliwości podtrzymywania jakichkolwiek porozumień z państwami NATO w sprawie kontroli zbrojeń

Państwa NATO o zamiarze zawieszenia Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie

07.11.2023 19:00
To reakcja na łamanie przez Rosję zapisów w dokumencie i wycofanie się z traktatu. Ustanawia on prawnie wiążące i możliwe do zweryfikowania limity dla kluczowych kategorii konwencjonalnego sprzętu wojskowego

Po raz pierwszy w historii w Trybunale Sprawiedliwości ONZ nie ma Rosji

10.11.2023 08:44
Wcześniej państwa członkowskie ONZ nie zgodziły się, aby Rosja jako państwo agresor miała swojego reprezentanta w Radzie Praw Człowieka.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung" o ukraińskiej kontrofensywie: Zachód musi przestać liczyć na cud. Potrzebne wsparcie, a nie dyskusje

10.11.2023 15:15
Kontrofensywa Ukrainy w rozpętanej przez Rosję wojnie nie przynosi oczekiwanych efektów