Redakcja Polska

Liderka demokratycznej Białorusi i ambasador Ukrainy upamiętnili 161. rocznicę Powstania Styczniowego

21.01.2024 18:07
Liderka demokratycznej Białorusi Swiatłana Cichanouska i ambasador Ukrainy na Litwie odwołują się do tradycji Powstania Styczniowego. Na Cmentarzu na Rossie w Wilnie wraz z prezydentami Polski i Litwy, Andrzejem Dudą i Gitanasem Nausedą, wzięli oni udział w uroczystości z okazji 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana CichanouskaSwiatałana Cichanouska/profil na Facebooku

W cmentarnej kaplicy od 2019 roku spoczywają szczątki 20 powstańców styczniowych, w tym jednego dowódców zrywu, Konstantego Kalinowskiego. Swiatłana Cichanouska podkreśliła, że stał on się symbolem wspólnej walki o wolność. Teraz jednak nazwisko powstańczego dowódcy jest usuwane ze szkolnych podręczników przez białoruski reżim. "Łukaszenka i Putin próbują zniszczyć samą pamięć o tym powstaniu" - powiedziała Swiatłana Cichanouska. "Tyrani mogą zniszczyć pomniki, na nowo pisać podręczniki, torturować ludzi w więzieniach, ale nigdy nie powiedzie im się zniszczenie tego bohaterskiego ducha. Ten duch żyje w milionach Białorusinów. W tych, którzy wychodzili na ulicę w 2020 roku. W naszych nieustraszonych bojownikach, którzy bronią Ukrainy. W naszych niezłomnych więźniach politycznych, torturowanych w więzieniach Łukaszenki" - powiedziała liderka białoruskiej opozycji.

Z kolei ambasador Ukrainy na Litwie Petro Beszta zaznaczył, że Powstanie Styczniowe przyspieszyło narodowe odrodzenie oraz wzmocniło ruch wyzwoleńczy. "Umocniło też ducha umiłowania wolości w naszych narodach (...) Znają one historię bardzo dobrze. Wolność i niepodległość nie mogą być brane za pewnik i muszą być bronione i chronione każdego dnia. Nie mamy złudzeń. Musimy działać zdecydowanie, by nie dać żadnej szansy na odrodzenie rosyjskiego, krwawego imperium w XXI wieku" - mówił ukraiński dyplomata.

Uroczystość upamiętniająca 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego zgromadziła na Cmentarzu na Rossie setki osób, w tym przede wszystkim Białorusinów z biało-czerwono-białymi flagami swojej ojczyzny. Obecni byli również litewscy rekonstruktorzy historyczni, a także grupa Polaków z transparentem z podobizną generała Romualda Traugutta, dyktatora Powstania Styczniowego.
Na zakończenie uroczystości prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. Spoczywa tam matka Józefa Piłsudskiego - Maria z Billewiczów Piłsudska - oraz urna z sercem marszałka.


IAR/ho

Ukraińcy zestrzelili rzadką rakietę. To pierwszy taki przypadek od początku wojny

21.01.2024 09:00
Rosjanie użyli do ataku na Ukrainę rakiety przeciwokrętowej P-35. Ten ważący 4 tony i mierzący 10 metrów pocisk był wykorzystywany jeszcze w czasach Związku Sowieckiego. Został bowiem opracowany w latach 50. XX w., a na wyposażenie armii rosyjskiej trafił na początku lat 60.

Spotkanie prezydentów Dudy i Nausedy w Wilnie. Politycy zapowiadają rozmowy z prezydentem Zełenskim

21.01.2024 10:48
W Wilnie odbywa się spotkanie prezydentów Polski i Litwy. Andrzej Duda rozmawia z Gitanasem Nausedą między innymi o bezpieczeństwie w naszym regionie. Okazją do roboczej wizyty prezydenta w litewskiej stolicy są wspólne uroczystości upamiętniające 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Warszawa: koncert "Moniuszko, Paderewski, Palester" na rocznicę powstania styczniowego

21.01.2024 16:04
Koncertem symfonicznym "Moniuszko, Paderewski, Palester" w Muzeum Historii Polski upamiętniono w sobotni wieczór 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Wystąpiła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją dyrygenta Norberta Twórczyńskiego.