Redakcja Polska

Premier Kataru: negocjacje w sprawie konfliktu w Strefie Gazy "nie są zbyt obiecujące"

18.02.2024 11:30
Mohammed bin Abdulrahman Al Thani oświadczył podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że przebieg negocjacji w sprawie porozumienia o zwolnieniu zakładników i zawieszenia broni nie dał oczekiwanych rezultatów
Audio
  • O konieczności przeprowadzenia rozwiązania dwupaństwowego mówiła też szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock [posłuchaj]
Strefa gazy
Strefa gazyAnas-Mohammed/ Shutterstock

"Wzorzec w ostatnich dniach nie jest zbyt obiecujący, ale jak zawsze powtarzam, pozostaniemy optymistami" - powiedział szejk Al Thani, który jest również ministrem spraw zagranicznych.

Premier stwierdził, że nie może wchodzić w szczegóły negocjacji, ale podobnie jak w przypadku poprzednich rozmów, naczelnym tematem są dwie kwestie: warunki humanitarne w Strefie Gazy oraz liczba Palestyńczyków, którzy zostaną wypuszczeni z więzień w zamian za zakładników, porwanych w październiku z Izraela i przetrzymywanych przez terrorystyczną organizację Hamas. 

Zdaniem premiera Kataru porozumienie o zawieszeniu broni „nie powinno być uwarunkowane” porozumieniem w sprawie uwolnienia zakładników - zauważył izraelski portal The Israel Times.

"Wierzę, że w tym porozumieniu rozmawiamy o większej skali. Niemniej wciąż widzimy pewne trudności w humanitarnej części negocjacji" - powiedział. Dodał, że jego zdaniem, jeśli w negocjacjach dotyczących kwestii humanitarnych pojawią się postępy, to rozwiązana zostanie również "przeszkoda dotycząca liczby uwolnionych osób". 

Z wcześniejszych informacji dotyczących stanowiska Hamasu, który w październiku ubiegłego roku przerwał granice Izraela, wymordował około 1200 ludzi i uprowadził do Strefy Gazy ponad 240 przypadkowych osób, organizacja domagała się uwolnienia w pierwszej fazie przynajmniej 1500 palestyńskich więźniów w zamian za wypuszczenie kobiet, dzieci i seniorów - informowała w początkach miesiąca katarska telewizja Al Dżazira. Pozostałe kategorie, których zwrotu domaga się Izrael, to młodsi mężczyźni, a także zwłoki zakładników.

Negocjacje prowadzone przy udziale urzędników z Kataru, Egiptu, Izraela i Stanów Zjednoczonych nie przyniosły jak dotąd porozumienia między stronami. 

PAP/IAR/ks

Premier Benjamin Netanjahu odrzucił apele USA i ONZ, aby Izrael nie atakował Rafah

10.02.2024 09:15
Benjamin Netanjahu nakazał izraelskiemu wojsku opracowanie "połączonego planu" rozszerzenia ofensywy w Strefie Gazy na Rafah i ewakuację ludności cywilnej miasta.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Europejscy przywódcy o zbrojeniach

17.02.2024 17:30
Na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium szefowa Komisji Europejskiej wraz z przedstawicielami rządów krajów Unii zapowiedziała zwiększenie zbrojeń.