Redakcja Polska

Szwedzi pewnym członkiem NATO

01.04.2024 16:30
Razem bezpieczniej - mówią Szwedzi prawie miesiąc po wstąpieniu do NATO. Przekonują, że był to kluczowy moment dla ich bezpieczeństwa. 7 marca po ponad dwustu latach Szwecja przestała być państwem neutralnym, a została pełnoprawnym - trzydziestym drugim - członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Szef NATO o przystąpieniu Szwecji: Sojusz jest większy i silniejszy
Szef NATO o przystąpieniu Szwecji: Sojusz jest większy i silniejszyJ_UK / Shutterstock

Szwedzi pytani o wstąpienie do NATO mówią, że ich ocena neutralności bardzo zmieniła się po napaści Rosji na Ukrainę. Mieszkańcy Karlskorony przyznają, że generalnie wejście do NATO oceniają bardzo pozytywne. Niektórzy przyznają, że gdyby ich zapytać o to pięć lat temu, pewnie mieliby inne zdanie.

Szef operacyjny szwedzkiej Marynarki Podwodnej porucznik Erik Ahlqvist powiedział IAR, że armia Szwecji od dawna była gotowa na wejście do NATO. "Różnica jest taka, że już nie jesteśmy sami. Wcześniej przygotowywaliśmy się sami, teraz mamy przyjaciół prawie wszędzie wokół na Bałtyku i oni nam pomogą, a my im. Wszyscy za jednego, jeden za wszystkich" - dodał.

W dniu akcesji Szwecji do NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podkreślił, że ten kraj wnosi ze sobą nie tylko siły zbrojne, lecz także najwyższej klasy przemysł obronny. Konrad Nowak z Saab Technologies Poland powiedział, że wejście Szwecji do NATO było znaczącą decyzją polityczną. Przedstawiciel szwedzkiej zbrojeniówki zaznaczył, że z perspektywy bezpieczeństwa państwa polskiego istniejąca dotychczas współpraca na wysokim szczeblu między siłami zbrojnymi i rządami się nie zmieni. "Wejdziemy tylko pod inny parasol z napisem NATO" - dodał.

Szwedzka armia liczy około 14 tysięcy żołnierzy i 26 tysięcy rezerwistów. Wojsko to dysponuje prawie trzema setkami czołgami. Na wyposażeniu szwedzkiej marynarki są między innymi cztery łodzie podwodne, a dwie kolejne są w trakcie produkcji. Szwedzki przemysł zbrojeniowy produkuje zarówno łodzie podwodne, okręty, jak i myśliwce wielozadaniowe.


IAR/ho

Brytyjski resort obrony: eksport rosyjskiego uzbrojenia zmalał przez rok o połowę

30.03.2024 18:32
Eksport rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego w 2023 r. był o 52 proc. mniejszy niż rok wcześniej - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Spadek wynika z kierowania produkcji zbrojeniowej do walk na Ukrainie, ale też z mniejszego zainteresowania zagranicznych klientów sprzętem, który nie sprawdził się na polu walki.

Były prezydent Joachim Gauck: Niemcy mogą zrobić jeszcze więcej dla Ukrainy

01.04.2024 09:00
Były prezydent Niemiec Joachim Gauck opowiedział się za większym wsparciem Niemiec dla Ukrainy, broniącej się przed inwazją rosyjską. "Nie jesteśmy u kresu naszych możliwości. Niemcy mogą zrobić jeszcze więcej" - powiedział Gauck gazetom sieci RND.

Po raz kolejny w polskiej przestrzeni powietrznej operowały samoloty dyżurne

31.03.2024 12:20
Po raz kolejny w polskiej przestrzeni powietrznej operowały samoloty dyżurne. Poderwano je do lotu, ponieważ w nocy obserwowana była intensywna aktywność rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu, za pomocą którego dokonywano uderzeń rakietowych na terytorium Ukrainy.