Redakcja Polska

Radosław Sikorski w USA spotkał się z doradcą Donalda Trumpa. "Intensywna" rozmowa o wojnie na Ukrainie

05.05.2024 08:56
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy dotrze na czas na linię frontu.
Radosław Sikorski rozmawiał z doradcą Donalda Trumpa, generałem Keithem Kelloggiem
Radosław Sikorski rozmawiał z doradcą Donalda Trumpa, generałem Keithem KelloggiemŹródło: x/ Embassy of Poland U.S. @PolishEmbassyUS

Szef polskiej dyplomacji przebywa w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z przedstawicielem Białego Domu oraz doradcą byłego prezydenta Donalda Trumpa. Minister wziął także udział w konferencji organizowanej przez dziennik "Financial Times".

Głównym celem wizyty Radosława Sikorskiego w stolicy Stanów Zjednoczonych był udział w panelu dyskusyjnym na temat wojny na Ukrainie oraz jej konsekwencji. Minister spotkał się również z nowym dyrektorem do spraw Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, Michaelem Carpenterem. - To była bardzo intensywna, szczegółowa rozmowa, głownie o Ukrainie - powiedział minister.

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał także z jednym z doradców Donalda Trumpa, generałem Keithem Kelloggiem. - Jestem pod wrażeniem rozmowy z generałem Kelloggiem - powiedział Sikorski. - To jest człowiek, który rozumie sytuację naszego regionu, rozumie stawkę tej wojny - stwierdził minister.

Radosław Sikorski dodał, że w odróżnieniu od poprzedniego rządu, obecne polskie władze chcą mieć jak najlepsze stosunki z USA niezależnie od tego, kto rządzi w tym kraju.


IAR/dad

Rosja przeprowadziła w tym tygodniu ponad 380 ostrzałów Ukrainy. Zełenski apeluje o systemy obrony

04.05.2024 13:30
Rosja przeprowadziła w tym tygodniu ponad 380 ostrzałów ukraińskich miast i regionów - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Decyzje dotyczące systemów obrony powietrznej i broni są już teraz konieczne, aby chronić życie" - dodał.

#PolishDayInBrussels - Dzień Polski w Brukseli. To największe polskie wydarzenie w Europie

04.05.2024 16:58
Dzień Polski w Brukseli to okazja, by nie tylko promować Polskę za granicą, ale też łączyć Polaków - tak mówił ambasador w Belgii Rafał Siemianowski. Podczas Dnia Polskiego prezentują się województwa i organizacje polonijne, jest polska kuchnia, pokazywana jest historia i kultura. Ambasador powiedział, że to największe wydarzenie polonijne poza Polską w Europie.