Redakcja Polska

Jens Stoltenberg: obecnie nie ma żadnego ryzyka ataku Rosji na kraj NATO

11.05.2024 10:30
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że obecnie nie ma ryzyka jakiegokolwiek ataku Rosji na jedno z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodał, że rosyjska retoryka nuklearna jest "nieodpowiedzialna".
Jens Stoltenberg
Jens Stoltenbergnato.int

W rozmowie opublikowanej w czwartek Stoltenberg, który dzień wcześniej spotkał się w Rzymie z premier Włoch Giorgią Meloni, oświadczył: "Nie widzimy żadnego nadciągającego ryzyka jakiegokolwiek ataku militarnego przeciwko jakiemuś członkowi NATO".

Odnotował, że wojska rosyjskie na Ukrainie robią postępy w terenie, a do tego - jak dodał - nie można dopuścić. Zapewnił przy tym, że NATO nie planuje bezpośredniej interwencji na Ukrainie. "Mamy dwa zadania: pomóc Ukrainie i nie dopuścić do tego, by wojna rozszerzyła się" poza ten kraj - wyjaśnił.

Nieodpowiedzialna retoryka Kremla

Stoltenberg zaznaczył: "Prawdą jest to, że rosyjska retoryka nuklearna jest nieodpowiedzialna. Monitorujemy sytuację, ale nie widzieliśmy żadnej zmiany w ich postawie z tego punktu widzenia. Moskwa wie, że wojny nuklearnej nie można wygrać".

Zdaniem szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego decyzja Władimira Putina, który nakazał rosyjskim siłom zbrojnym przeprowadzenie ćwiczeń bojowych z taktyczną bronią jądrową to "ryzykowne i groźne wyzwanie".

“Rosja stosuje ten rodzaj retoryki od samego początku. Prezydent Putin wygłosił przemówienie, w którym nawiązał także do potencjalnego użycia broni nuklearnej. To nieodpowiedzialne zachowanie" - dodał Stoltenberg.


PAP/dad

Relacje węgiersko-chińskie a bezpieczeństwo Europy

09.05.2024 08:37
Chiński przywódca Xi Jinping w środę wieczorem przyleciał na Węgry. Budapeszt uznawany jest za najważniejszego orędownika Państwa Środka w Unii Europejskiej.

Rosja ustawiła na granicy z Estonią ekran. Wyświetlano na nim transmisję parady zwycięstwa

09.05.2024 11:57
Tuż przy granicy z Estonią pojawił się duży ekran, na którym pokazywano... paradę z okazji obchodzonego w Rosji Dnia Zwycięstwa.

Parada Zwycięstwa w Moskwie. Putin grozi bronią jądrową i fałszuje historię II wojny światowej

09.05.2024 12:30
Rosyjskie siły strategiczne zawsze są w gotowości - oświadczył w trakcie Parady Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie Władimir Putin. To trzecie w Rosji obchody Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w warunkach prowadzonej inwazji na Ukrainę i drugie po tym, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazał aresztowanie Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego.