Redakcja Polska

Premier Donald Tusk ogłosił nazwiska nowych członków rządu

10.05.2024 17:40
Premier wymienił czterech ministrów. Nowym ministrem spraw wewnętrznych został Tomasz Siemoniak, ministrem rozwoju został Krzysztof Paszyk, Jakub Jaworowski stanął na czele resortu aktywów państwowych, a nowym ministrem kultury - Hanna Wróblewska.
Nowi ministrowie zostaną zaprzysiężeni w poniedziałek
Nowi ministrowie zostaną zaprzysiężeni w poniedziałekFot.: Krystian Maj/KPRP, Źródło: X/PremierRP

Z rządu odchodzą kandydujący do europarlamentu: Marcin Kierwiński, Bartłomiej Sienkiewicz, Krzysztof Hetman i Borys Budka. Nowi ministrowie zostaną formalnie powołani w poniedziałek.

Donald Tusk podziękował dotychczasowym szefom resortu i zapewniał, że wykonali swoje zadania. "Te pierwsze miesiące to były miesiące rozbijania muru. Dziś nadchodzi czas porządkowania" - podsumował szef rządu.

Premier Tusk mówił, że trudna sytuacja bezpieczeństwa skłania do jeszcze lepszej koordynacji służb. Stąd nominacja Tomasza Siemoniaka do MSWiA, który pozostanie też koordynatorem służb specjalnych. Premier powiedział, że liczy też na dobrą współpracę nowego ministra z ministrem obrony. Tomasz Siemoniak jeszcze dziś na kolegium służb specjalnych ma przedstawić projekt powołania komisji badającej wpływy komisji do zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich na polskie życie publiczne w ostatnich latach.

Z kolei nowego ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego czeka nie tylko "czyszczenie" spółek skarbu państwa, ale też dążenie do ich lepszej współpracy. Dotyczy to zwłaszcza spółek o znaczeniu strategicznym.

- Całe jej życie i dorobek to najlepsze argumenty na rzecz tej nominacji - mówił premier o nowej minister kultury. Donald Tusk zaznaczył, że jest ona znana w świecie sztuki i kultury. Ma między innymi kontynuować "trudne dzieła" poprzednika. Nowa minister jest historykiem sztuki. Wcześniej pracowała w resorcie, była też wieloletnią dyrektorką Zachęty i wicedyrektorką w powstającym Muzeum Getta Warszawskiego.

Politycy o nowych ministrach

Marcin Bosacki z Platformy Obywatelskiej mówi, że Hanna Wróblewska - nowa minister kultury i Jakub Jaworowski - szef ministerstwa aktywów państwowych to nie politycy, a eksperci. - Znajomość środowisk gospodarczego i kulturalnego, współpraca z tymi środowiskami jest najważniejszym przekazem premiera Donalda Tuska - powiedział.


Posłuchaj
00:51 12973316_1.mp3 Czego politycy oczekują od nowych ministrów? Materiał Michała Fabisiaka (IAR)

 

Barbara Oliwiecka z Polski 2050 przyznaje, że nowego ministra aktywów nie zna. - Dzisiaj 'googlałam' jego nazwisko. To zaskakująca, ale i rokująca nominacja. Będziemy się przyglądać - powiedziała. Więcej wie o nowej minister kultury. - Jest ekspertką, jest dobrze znana w środowisku. Więc to bardzo dobra nominacja - powiedziała posłanka Polski 2050.

Innego zdania o nowej minister kultury jest Jan Dziedziczak z Prawa i Sprawiedliwości. - Technokrata bez siły politycznej sprawi, że środki na kulturę i siła kultury w administracji rządowej będzie bardzo słabnąć - ocenił poseł PiS.


IAR/dad

Były sędzia Tomasz Szmydt "pod ochroną" Aleksandra Łukaszenki

10.05.2024 09:51
Alaksandr Łukaszenka skomentował sprawę zbiegłego na Białoruś polskiego sędziego Tomasza Szmydta. Białoruski dyktator powiedział, że dostanie on ochronę, bo dezerter Emil Czeczko, polski żołnierz, który zbiegł na Białoruś w 2021 r., "został zabity" – pisze niezależny portal Zierkało.

Premier Litwy dla Polskiego Radia: Litwa mogłaby wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę

10.05.2024 13:38
Litwa mogłaby wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę - powiedziała Polskiemu Radiu premier tego kraju Ingrida Szimonyte. Chodzi o misję szkoleniową.

Rosjanie próbują przerwać linię frontu w rejonie Charkowa. Spieszą się przed dostawami z Zachodu

10.05.2024 14:41
Rosyjskie wojsko rozpoczęło ofensywę na nowym kierunku. Prowadzi atak na obwód charkowski. Zajęło ponad kilometr terytorium w okolicach miasta Wowczańsk.