Polskie Radio
Section05
rekonstrukcja rządu

Nowe wyzwania dla przedsiębiorców. Rozmowa z ekspertami

Jak wygląda gospodarcza strona nowego rządu? Czego oczekują przedsiębiorcy i jak sprawdzi się na nowym stanowisku m.in. Jadwiga Emilewicz, nowa szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii? W audycji Szukając Dziury w Całym mówili o tym Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute) i Piotr Trudnowski (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Łukasz Warzecha ekonomia przedsiębiorstwo gospodarka polska biznes rozwój firmy

"Zarzucając prezydentowi zdradę, krytykuje się prezesa PiS"

Każdy, kto zarzuca prezydentowi zdradę, powinien wiedzieć, że chcąc nie chcąc stawia zarzuty też premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, odnosząc się do krytyki pod adresem prezydenta po zmianach w rządzie.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Krzysztof Łapiński rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński polityka POLSKA

"Istnieje frakcja Macierewicza wśród wyborców PiS"

- Można dyskutować o tym, czy jest frakcja Antoniego Macierewicza w PiS, ale bezdyskusyjną kwestią jest to, że jest frakcja Antoniego Macierewicza wśród wyborców, wśród elektoratu PiS. Odpowiedź na pytanie jak liczna jest to frakcja, przyniosą najbliższe sondaże – powiedział w Podsumowaniu Tygodnia Dariusz Grzędziński z Faktu. O rekonstrukcji rządu mówili także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Maciej Chudkiewicz (Tygodnik Solidarność) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Ministerstwo Obrony Narodowej Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda Maciej Chudkiewicz

Zmiany w MON: Prezes PiS nie był fanem dymisji Macierewicza

– Myślę, że decyzję w tej sprawie podjął sam Jarosław Kaczyński – mówił w Debacie Poranka Piotr Semka z Do Rzeczy, odnosząc się do dymisji Antoniego Macierewicza, która miała miejsce w ramach ostatniej rekonstrukcji rządu. W Polskim Radiu 24 również komentarz Tomasza Sakiewicza z Gazety Polskiej i Michała Matysa, publicysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki prezydent Andrzej Duda

Beata Szydło: chcę zakończyć to, do czego się zobowiązałam

– Nasze relacje są takie, jakie być powinny. Wierzę, że uda nam się zrobić jeszcze wiele dobrego i zrealizować do końca program zaprezentowany w 2015 roku – mówiła w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Beata Szydło. Wicepremier w ten sposób odniosła się do współpracy z premierem Mateuszem Morawieckim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu Antoni Macierewicz POLSKA

Nowy minister zdrowia, stare wyzwania

W ramach rekonstrukcji rządu, na stanowisku ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zastąpił Łukasz Szumowski, który do tej pory pełnił funkcję wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego. Nowy szef resortu zdrowia będzie się musiał jednak zmierzyć ze starymi problemami. O roszadach w ministerstwie zdrowia mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Ochmann z zespołu ds. służby zdrowia NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie rekonstrukcja rządu

"Zmiany w rządzie wywołały kontrowersje"

- Ostatnie zmiany w rządzie, zwłaszcza na stanowisku ministra obrony narodowej, spowodowały ożywione dyskusje na prawicy. Te decyzje są podyktowane głównie pragmatyką polityczną. Ambicją Zjednoczonej Prawicy jest uzyskanie większości konstytucyjnej w wyborach parlamentarnych. Do tego trzeba poszukać wsparcia w centrum – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Pomarański, politolog i specjalista ds wizerunku.
Zobacz więcej na temat:  zjednoczona prawica rekonstrukcja rządu PiS Mateusz Morawiecki premier Joachim Brudziński

Spotkanie Morawiecki-Juncker. "To więcej niż dwa monologi"

- To dobra wiadomość, że spotkanie Mateusza Morawieckiego z Jean-Claude'em Junckerem miało dwie części, czyli i wspólną kolację. To jest taki zwyczaj w Brukseli czy Strasburgu, że liderzy po prostu znają się osobiście, spotykają się i rozmawiają. Zawsze taka rozmowa to dużo, dużo więcej niż dwa monologi - powiedział w radiowej Jedynce Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, eurodeputowany SLD.
Zobacz więcej na temat:  rekonstrukcja rządu PO POLSKA Piotr Gociek rząd Unia Europejska

„Odejście Antoniego Macierewicza było sprawą wizerunkową”

Dymisja Antoniego Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej zaskoczyła wielu komentatorów polskiej sceny politycznej, a także wywołała negatywne komentarze części wyborców Prawa i Sprawiedliwości. O politycznej przyszłości i dokonaniach w MON byłego ministra mówili w audycji Debata Poranka Michał Rachoń (TVP Info) i dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Prawo i Sprawiedliwość PiS katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska rekonstrukcja rządu

Mariusz Błaszczak gwarantem, że w MON-ie nic się nie zawali

Zmiany w rządzie. Dziewięciu ministrów odeszło z rządu Mateusza Morawieckiego. Premier dokonał zmian między innymi na stanowiskach szefów strategicznych resortów: obrony, spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych  Premier Morawiecki nie będzie pełnił już funkcji ministra finansów i rozwoju. O rekonstrukcji rządu mówił w Polskim Radiu 24 Michał Karnowski z „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu PiS Prawo i Sprawiedliwość

Rekonstrukcja rządu. „PiS kieruje się ku wyborcy centrowemu”

W Debacie Dnia PR24 publicyści Jacek Nizinkiewicz („Rzeczpospolita”) i Piotr Gabryel (zastępca redaktora naczelnego „Do Rzeczy”) dyskutowali o rekonstrukcji rządu. - Skręcanie do centrum nie odbywa się kosztem twardego elektoratu, ponieważ ten twardo ufa Jarosławowi Kaczyńskiemu. Schowanie kontrowersyjnych postaci to unikanie błędów, o które PiS mógłby się potknąć - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Nizinkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu premier PiS Prawo i Sprawiedliwość