Polskie Radio
Section05
rekonstrukcja rządu

Prezes PiS wicepremierem. Michał Dworczyk: będzie koordynował współpracę resortów

- Komitetu ds. bezpieczeństwa i obronności brakowało w polskim systemie politycznym i polskiej administracji - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. - Komitet, którego celem będzie koordynacja współpracy międzyresortowej w sprawie bezpieczeństwa (...) przyniesie bardzo pozytywne efekty dla bezpieczeństwa państwa - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Dworczyk rząd Jarosław Kaczyński rekonstrukcja rządu rząd Mateusza Morawieckiego polityka

Dr Maciej Onasz: w sytuacji zagrożenia społeczeństwo skupia się wokół władzy

- Jeżeli z jakiegoś względu koronawirus towarzyszyłby nam jeszcze w 2023 r. i mielibyśmy problemy gospodarcze lub ze zdrowiem obywateli, położyłoby się to cieniem na sytuacji rządzących - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu zjednoczona prawica polityka POLSKA Koronawirus w Polsce epidemia

"Będzie wygaszał konflikty". Socjolog o roli Jarosława Kaczyńskiego w rządzie

- Z konfliktami w Zjednoczonej Prawicy będziemy jeszcze mieli do czynienia. Mam wrażenie, że taką świadomość ma również prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dlatego jego rolą w rządzie będzie wygaszanie tych konfliktów lub panowanie nad nimi, by nie doszło do rozbicia obozu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 socjolog Tomasz Herudziński z SGGW.
Zobacz więcej na temat:  rekonstrukcja rządu rząd Mateusza Morawieckiego Rząd RP Jarosław Kaczyński polityka POLSKA

"Rząd odzyska pełną sterowność". Łukasz Jankowski o powołaniu Jarosława Kaczyńskiego na wicepremiera

- Będziemy znacznie mniej obserwować sytuacje, gdy ustawy są wycofywane w dniu głosowania, bo nie ma większości w koalicji rządzącej, a projekt uzgodniony na szczeblu rządowym tracił większość na skutek stanowiska mniejszych partii koalicyjnych - mówił w Polskim radiu 24 Łukasz Jankowski (radio Wnet).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu zjednoczona prawica Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński polityka POLSKA

"Nie jest tam, by odgrywać drugoplanową rolę". Prof. Ryba o obecności w rządzie Jarosława Kaczyńskiego

- Nikt nigdy nie twierdził, że Jarosław Kaczyński nie miał wpływu na pewne decyzje. Na pewno będzie miał teraz w rządzie jeszcze większą wiedzę, co w jego intencji ma niwelować ewentualne zagrożenie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rekonstrukcja rządu zjednoczona prawica Jarosław Kaczyński polityka Prawo i Sprawiedliwość rząd Rząd RP Michał Rachoń Polskie Radio 24

"Jego autorytet jest niepodważalny". Wojciech Biedroń o Jarosławie Kaczyńskim

- Dobrze, że do rządu wchodzi Jarosław Kaczyński, jego autorytet jest niepodważalny. Uspokoi wezbrane fale na linii premier Mateusz Morawiecki - minister Zbigniew Ziobro - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Biedroń ("Sieci"). Gośćmi byli również politolog Paweł Krulikowski i Jakub Majmurek ("Krytyka polityczna").
Zobacz więcej na temat:  rekonstrukcja rządu rząd Mateusza Morawieckiego Rząd RP Jarosław Kaczyński polityka POLSKA

Gowin: moim zadaniem jest ochrona bezpiecznych miejsc pracy dla Polaków

- Jako wicepremier zrobię wszystko, żeby nie było niczyjego dyktatu - ani związków zawodowych, ani pracowników. Moim zadaniem jako ministra rozwoju i pracy jest ochrona bezpiecznych miejsc pracy dla Polaków - mówił w TVN24 szef resortu rozwoju, pracy i technologii, wicepremier Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  rząd Mateusza Morawieckiego Rząd RP rekonstrukcja rządu Jarosław Gowin Ministerstwo Rozwoju polityka POLSKA

"Ważny krok ku temu, żeby rząd działał sprawnie". Kuźmiuk o zaprzysiężeniu nowego gabinetu

- Do rządu wchodzi szef największego ugrupowania Zjednoczonej Prawicy. To niewątpliwie ważny krok ku temu, żeby rząd działał sprawnie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Gościem audycji był również Mirosław Suchoń (KO).
Zobacz więcej na temat:  rząd Mateusza Morawieckiego Rząd RP rekonstrukcja rządu polityka zjednoczona prawica Prawo i Sprawiedliwość Zbigniew Kuźmiuk Michał Rachoń POLSKA

"Pragmatyzm i ideowość w jednym miejscu". Prof. Kik o rządzie Mateusza Morawieckiego

- Zasadniczym sporem w koalicji rządzącej były ambicje indywidualne niektórych przywódców. Jarosław Kaczyński jest gwarantem, że te ambicje nie będą mogły rozwijać się w newralgicznym punkcie władzy. Prezes partii rządzącej jest w rządzie u boku premiera. Czy to się sprawdzi? To jest nowy pomysł, że pragmatyzm i ideowość znajdują się w jednym miejscu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog, prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  rekonstrukcja rządu rząd Mateusza Morawieckiego Rząd RP