Redakcja Polska

Premier Donald Tusk z wizytą na pograniczu polsko-białoruskim

11.05.2024 12:00
W siedzibie Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie we wsi Karakule w powiecie supraskim, szef rządu wziął udział w odprawie z żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji
Audio
  • Bartosz Głowacki z magazynu "Raport" powiedział, że to dobra decyzja, która pokazuje solidarność rządu z pełniącymi służbę na granicy wojskowymi. "To wizyta dla podniesienia morale." - dodał ekspert [posłuchaj]
Premier Donald Tusk na granicy polsko-białoruskiej
Premier Donald Tusk na granicy polsko-białoruskiejFoto: Krystian Maj/KPRM

Granica polsko-białoruska to miejsce wyjątkowe ze względu na presję nielegalnej imigracji; tak naprawdę mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową - oświadczył w sobotę na Podlasiu premier Donald Tusk. Podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom chroniącym polskiej granicy.

Szef rządu w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Podlasie w miejscowości Karakule wziął udział w odprawie z żołnierzami Wojska Polskiego, funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji.

Donald Tusk na briefingu prasowym wyraził uznanie dla żołnierzy i funkcjonariuszy. "Chcę, aby także polska opinia publiczna wiedziała coraz więcej o niezwykle trudnej, wymagającej służbie, misji wszystkich ludzi zaangażowanych w ochronę polskiej granicy, w tym przypadku na odcinku białoruskim, ale całej polskiej granicy" - powiedział premier. 

Zaznaczył, że granica polsko-białoruska to miejsce wyjątkowe ze względu na presję nielegalnej imigracji. "Tak naprawdę mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową. Chcę, żeby tutaj już nie było też żadnych wątpliwości - państwo o coraz częściej agresywnych zamiarach wobec Polski, jakim jest Białoruś współorganizuje ten proceder na polskiej granicy i stąd potrzebna współpraca, i ona tutaj świetnie przebiega, wszystkich służb odpowiedzialnych nie tylko za bezpieczeństwo granicy, ale bezpieczeństwo państwa polskiego" - podkreślił szef rządu.

Wizyta ma związek zarówno ze sprawą byłego już sędziego Tomasza S., jak i z dużą aktywnością Białorusinów przy pograniczu z Polską.

Temat wizyty premiera na Podlasiu skomentowali eksperci z dziedziny wojskowości. Bartosz Głowacki z magazynu "Raport" powiedział, że to dobra decyzja, która pokazuje solidarność rządu z pełniącymi służbę na granicy wojskowymi. "To wizyta dla podniesienia morale." - dodał ekspert.

Z kolei redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Mariusz Cielma stwierdził, że wizyta szefa rządu na granicy wynika z potrzeby czasu. Przypomniał, że wczoraj między innymi o sytuacji na granicy rozmawiano w ramach posiedzenia kolegium do spraw służb specjalnych.  

Do zapowiadanych wzmocnień granicy odniósł się Juliusz Sabak z Portalu Obronnego. Jak podkreślił "diabeł tkwi w szczegółach".

W ostatnich dniach wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że rząd przygotowuje cały plan umacniania granicy z Białorusią i Rosją. Oprócz inwestycji w istniejącą już zaporę mają powstać schrony i okopy.

IAR/PAP/ks

Sędzia, który uciekł na Białoruś szkaluje Polskę u propagandysty Putina

08.05.2024 15:08
Sędzia Tomasz Szmydt, który uciekł na Białoruś, ponownie pojawia się w mediach rosyjskojęzycznych. Ponownie też szkaluje Polskę, jej władze, chwali Białoruś i Rosję.

Jens Stoltenberg: obecnie nie ma żadnego ryzyka ataku Rosji na kraj NATO

11.05.2024 10:30
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że obecnie nie ma ryzyka jakiegokolwiek ataku Rosji na jedno z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodał, że rosyjska retoryka nuklearna jest "nieodpowiedzialna".

Były sędzia Tomasz Szmydt "pod ochroną" Aleksandra Łukaszenki

10.05.2024 09:51
Alaksandr Łukaszenka skomentował sprawę zbiegłego na Białoruś polskiego sędziego Tomasza Szmydta. Białoruski dyktator powiedział, że dostanie on ochronę, bo dezerter Emil Czeczko, polski żołnierz, który zbiegł na Białoruś w 2021 r., "został zabity" – pisze niezależny portal Zierkało.

Departament Stanu USA potwierdza: Polska zaatakowana przez hakerów powiązanych z Rosją

11.05.2024 08:30
NASK poinformowała, że w tym tygodniu zaobserwowano szeroko zakrojoną kampanię szkodliwego oprogramowania wymierzoną w polskie instytucje rządowe.