Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski w Bykowni oddał hołd ofiarom sowieckich represji, w tym zbrodni katyńskiej

19.05.2024 15:50
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z pierwszą damą Ołeną Zełenską złożyli w niedzielę kwiaty na cmentarzu w Bykowni pod Kijowem, czcząc pamięć ofiar sowieckich represji politycznych, w tym także ofiar zbrodni katyńskiej spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym.
Ukraińska para prezydencka w Bykowni
Ukraińska para prezydencka w BykowniŹródło: Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський @ZelenskyyUa

"Dziś oddajemy hołd ofiarom represji politycznych. Odwiedziłem Bykownię, gdzie spoczywają również polskie ofiary Zbrodni Katyńskiej bestialsko zamordowane przez sowieckie NKWD na rozkaz Kremla w 1940 roku" - napisał prezydent na platformie X w dniu pamięci ofiar radzieckich represji politycznych.

Przypomniał, jak ważne jest, aby stanąć do walki i przeciwstawić się współczesnemu rosyjskiemu systemowi, który jest kontynuacją totalitaryzmu sowieckiego.

"Pamięć o strasznych czasach terroru i milionach niewinnych ofiar wzywa nas do wspólnego działania, by przeciwstawić się okrucieństwom współczesnego reżimu kremlowskiego" - podkreślił Zełenski.

W położonym tuż u granic ukraińskiej stolicy lesie w Bykowni w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej.


IAR/PAP/dad

Wojna na Ukrainie. Rosjanie nie rezygnują ze zdobycia Wowczańska

19.05.2024 10:50
Rosjanie już od ponad tygodnia prowadzą ofensywę w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. Chcą zdobyć miasto Wowczańsk. Zdaniem ukraińskich władz i ekspertów - przygotowują kolejną falę szturmów.

"Jesteśmy z was dumni". Marszałek Senatu spotkała się z uczestnikami X Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych

19.05.2024 13:16
- Nie jesteście tylko nauczycielami, tak naprawdę jesteście ambasadorami naszego kraju na całym świecie; jesteśmy z was dumni - powiedziała w sobotę we Włoszech marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na spotkaniu z polonijnymi nauczycielami.

Ukraińcy ponownie przejmują inicjatywę. Forbes: na front trafiła amerykańska amunicja

19.05.2024 13:28
Po kwietniowym kryzysie sytuacja Ukrainy poprawia się. Na front zaczęła trafiać amerykańska amunicja, wprowadzono nowe prawo mobilizacyjne, a ze świeżo wyszkolonych żołnierzy formowane są nowe brygady - informuje dwutygodnik "Forbes".