Redakcja Polska

Rosja planuje zmianę granic morskich z Litwą i Finlandią. Jest reakcja litewskiego MSZ

22.05.2024 10:49
Rosja planuje zmianę granic morskich na Bałtyku. Chodzi o korektę granicy z Litwą i Finlandią. Projekt dokumentu, który został opublikowany na rządowym portalu dokumentów prawnych, przygotowało rosyjskie ministerstwo obrony. Na doniesienia zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy.
Rosja planuje zmianę granic morskich na Bałtyku. Chodzi o korektę granicy z Litwą i Finlandią.
Rosja planuje zmianę granic morskich na Bałtyku. Chodzi o korektę granicy z Litwą i Finlandią. Tsuguliev/ Shutterstock

MSZ w Wilnie pisze, że rosyjskie plany można uznać za celową, ukierunkowaną i narastającą prowokację. Chodzi o projekt dokumentu, który został opublikowany na rosyjskim, rządowym portalu dokumentów prawnych. Pismo dotyczy korekty granic morskich z Litwą i Finlandią.


Posłuchaj
00:49 12996720_1.mp3 Jest reakcja Litwy na plany Rosji dotyczące zmiany granic morskich na Bałtyku. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Litewski resort spraw zagranicznych uważa, że Rosja chce w ten sposób zastraszyć państwa sąsiednie i ich społeczeństwa. "To kolejny dowód na to, że agresywna i rewizjonistyczna polityka Rosji stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państw sąsiadujących z Rosją i całej Europy" - czytamy w komunikacie resortu.

Informację o rosyjskich planach skomentował na portalu X szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis. Określił je mianem rosyjskiej operacji hybrydowej, mającej na celu szerzenie niepewności co do zamiarów Moskwy na Morzu Bałtyckim. "Jest to oczywista eskalacja przeciwko NATO i Unii Europejskiej, która musi spotkać się z odpowiednio stanowczą reakcją" - podkreśla Landsbrgis.

Litwa zwróciła się o wyjaśnienia w tej sprawie i - jak czytamy na stronie MSZ - wzywa Rosję do poszanowania i przestrzegania prawa międzynarodowego oraz dwustronnych umów o nienaruszalności granic.

Rosyjskie ministerstwo obrony przygotowało korektę granic morskich, która miałaby objąć wschodni akwen Zatoki Fińskiej, wody w pobliżu miast Bałtyjsk i Zielenogradzk w obwodzie królewieckim, a także ujście rzeki Narwy na pograniczu rosyjsko - estońskim.


Posłuchaj
00:36 12996512_1.mp3 Rosja planuje zmianę granic morskich z Litwą i Finlandią. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Jednostronną decyzję Moskwa tłumaczy niedokładnościami map z 1985 roku, gdy Związek Sowiecki zatwierdzał swoje granice na Bałtyku.


IAR.dad

CNN: ukraińskie drony z podczepionymi pociskami atakują cele na terytorium Rosji

21.05.2024 11:07
Formacje ukraińskiej armii, operujące w pobliżu granicy z Rosją, wykorzystują drony z podczepionymi pociskami moździerzowymi do atakowania celów na terytorium wroga - podała we wtorek amerykańska stacja CNN w reportażu z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.

Rosyjski okupant zajmuje na Ukrainie domy uchodźców i ofiar wojny

21.05.2024 12:44
Rosyjski okupant zajmuje na Ukrainie mieszkania, domy i gospodarstwa pozostawione przez uchodźców. Część nieruchomości na terenach zajętych przez agresora należała również do osób, które straciły życie w wyniku rosyjskiej inwazji.

Szef dyplomacji Ukrainy prosi Zachód o zestrzeliwanie pocisków wystrzelonych przez Rosję

21.05.2024 17:49
Ukraina prosi partnerów o rozważenie możliwości zestrzelenia z ich terytorium pocisków rakietowych wystrzelonych przez Rosję na teren Ukrainy - przekazał we wtorek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiego MSZ Annaleną Baerbock.

Wojsko Polskie zakupi aerostaty. Z tych statków powietrznych korzystają jedynie Stany Zjednoczone

22.05.2024 11:00
Polska jest drugim krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych, który będzie korzystał z systemu aerostatów radiotechnicznych "Barbara" - podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON podpisał umowę w sprawie dostawy czterech statków powietrznych, które będą stacjonowały na posterunkach wzdłuż wschodniej oraz północno-wschodniej granicy Polski. Wartość umowy to około 960 mln dolarów.