Redakcja Polska

Polska, Niemcy i Francja wspólnie wezwą do walki z wpływami rosyjskimi

23.05.2024 13:11
Apel ma dotyczyć lepszej koordynacji państw członkowskich i instytucji UE w walce z wpływem rosyjskiej dezinformacji na procesy polityczne w Europie.
Audio
  • Relacja Katarzyny Semaan na temat ustaleń szefów dyplomacji państw formatu Trójkąta Weimarskiego [posłuchaj]
Minister Sikorski wziął udział w spotkaniu szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego.
Minister Sikorski wziął udział w spotkaniu szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego.@MSZ_RP/X

Państwa Trójkąta Weimarskiego, czyli Polska, Niemcy i Francja, we wtorek na posiedzeniu unijnych ministrów w Brukseli wezwą wspólnie do walki z wpływami rosyjskimi - poinformowało źródło unijne. Ich apel mają poprzeć także Czechy, Rumunia i Słowenia, a możliwe, że także Litwa.

Apel ma dotyczyć lepszej koordynacji państw członkowskich i instytucji UE w walce z wpływem rosyjskiej dezinformacji na procesy polityczne w Europie, co jest szczególnie ważne w kontekście nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jak jednak poinformowało źródło unijne, inicjatywa krajów Trójkąta Weimarskiego nie koncentruje się na nadchodzących wyborach, ale jej celem jest rozpoczęcie prac nad narzędziami, które zwiększą odporność Unii na rosyjskie wpływy. 

Rozmawiali o tym ministrowie ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego podczas spotkania w Paryżu pod koniec kwietnia.

W UE przekonanie o tym, że Rosja ingeruje w procesy polityczne w Europie, jest raczej powszechne. Źródło unijne wskazuje m.in. w tym kontekście na brexit czy protesty żółtych kamizelek we Francji.

Odbywająca się we wtorek w Brukseli Rada ds. Ogólnych, w której biorą udział ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie, ma być dobrą okazją do tego, żeby przedyskutować możliwe rozwiązania i nadać im formalny bieg. Chociaż bowiem państwa członkowskie podejmują na własną rękę działania związane ze zwalczaniem dezinformacji, teraz chodzi o to, żeby połączyć te doświadczenia i wypracować wspólne rozwiązania. 

Z podobną inicjatywą wyszła sprawująca obecnie prezydencję Belgia, dążąc do utworzenia specjalnej grupy zadaniowej w celu wymiany informacji na temat kampanii dezinformacyjnych między krajami członkowskimi. Inicjatywa Belgii koncentruje się jednak na nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, podczas gdy Polska, Niemcy i Francja chcą długoterminowych rozwiązań. Takie inicjatywy jednak będzie można zrealizować dopiero po ukonstytuowaniu się nowych władz UE po wyborach, co nałoży się zapewne na polską prezydencję w Radzie Unii w pierwszej połowie 2025 r.

Według źródła unijnego propozycję poprą także Czechy, Słowenia i Rumunia, a możliwe, że również Litwa.

PAP/ks

Rosja planuje zmianę granic morskich z Litwą i Finlandią. Jest reakcja litewskiego MSZ

22.05.2024 10:49
Rosja planuje zmianę granic morskich na Bałtyku. Chodzi o korektę granicy z Litwą i Finlandią. Projekt dokumentu, który został opublikowany na rządowym portalu dokumentów prawnych, przygotowało rosyjskie ministerstwo obrony. Na doniesienia zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy.

Zwalnia ofensywa Rosjan w obwodzie charkowskim. Wsparcie USA przynosi efekty

22.05.2024 15:38
Rosyjska ofensywa na północy obwodu charkowskiego spowalnia. Rosjanie atakują tam od niemal dwóch tygodni, ale wciąż nie wyszli poza kilkukilometrową strefę przygraniczną. Zdaniem ekspertów, nie mają sił wystarczających do przełamania ukraińskiej obrony.

Radosław Sikorski: minister spraw zagranicznych Francji wręczył mi francuski projekt nowego traktatu polsko-francuskiego

23.05.2024 09:36
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wziął w środę w Weimarze udział w spotkaniu szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji

Rosjanie nie wjadą do Norwegii. To "sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę"

23.05.2024 09:51
Norwegia zamknęła granice dla Rosjan, którzy przyjeżdżają w drugorzędnych celach. Informacja została opublikowana na stronach rządowych. Decyzja obowiązywać będzie od 29 maja.