Redakcja Polska

Unia wyszkoliła już 50 tys. ukraińskich żołnierzy. Do końca roku przekaże milion sztuk amunicji

26.05.2024 09:31
50 tysięcy ukraińskich żołnierzy zostało już wyszkolonych w ramach unijnej misji, której siedziba znajduje się w Polsce - wynika z najnowszych danych w Brukseli. Dyplomaci podkreślają też, że jeszcze przed końcem roku Unia dostarczy Ukrainie milion sztuk amunicji.
Do końca roku Unia Europejska ma przekazać Ukrainie milion sztuk amunicji
Do końca roku Unia Europejska ma przekazać Ukrainie milion sztuk amunicjifacebook.com/GeneralStaff.ua

Misja, która rozpoczęła się jesienią 2022 roku, rozwija się szybciej niż pierwotnie zakładano. Planowano wyszkolić 15 tysięcy żołnierzy, a do końca lata misję ma ukończyć już 60 tysięcy, czyli 4-krotnie więcej. Główna siedziba jest w Polsce. W Polsce również odbywa się wiele szkoleń, ze względu na bliskość granicy i możliwość szybkiego przerzutu szkolonych żołnierzy z Ukrainy na linię frontu.

Oczywiście Polska nie jest jedynym, unijnym krajem, który oferuje szkolenia. Odbywają się one na terenie Unii, ze względów bezpieczeństwa nie mogą być prowadzone na Ukrainie.

Misja szkoleniowa wypadła lepiej niż jej plany, czego nie można powiedzieć o dostawach amunicji. Unia Europejska obiecała przekazać Ukrainie milion sztuk do marca, ale dość szybko okazało się, że będzie to niemożliwe. Nowy plan zakłada, że nastąpi to przed końcem roku.

IAR/dad

Marszałek Senatu RP w Kijowie: tylko Ukraina ma mandat do decydowania o swojej przyszłości

24.05.2024 15:40
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w piątek w ukraińskim parlamencie, że nawet na chwilę nie wolno zapominać, iż tylko Ukraina ma mandat do decydowania o swojej przyszłości. Dodała, że żaden szczyt pokojowy nie może stać się nowym Monachium.

Nowa transza pomocy zbrojeniowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów

25.05.2024 11:52
Amerykańskie ministerstwo obrony ogłosiło nową transzę pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów. Znajdą się w niej m.in. pociski do systemów artylerii rakietowej HIMARS, amunicja kalibru 155 i 105 mm, miny i pociski przeciwpancerne oraz precyzyjna amunicja lotnicza.

Szef MON: będziemy wspierać wojsko w walce z atakami hybrydowymi; powołujemy wojska dronowe

25.05.2024 17:06
Kierujemy 2 mld zł na walkę z atakami hybrydowymi, co ma wzmocnić bezpieczeństwo żołnierzy w działaniach przeciwko akcjom sabotażowym, w tym atakom w cyberprzestrzeni; powołujemy wojska dronowe - powietrzne, naziemne, nawodne i podwodne - zapowiedział w sobotę szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.