Redakcja Polska

Komisja Europejska zakończyła postępowanie praworządnościowe przeciwko Polsce

29.05.2024 18:09
Po prawie siedmiu latach Komisja Europejska zakończyła oficjalnie postępowanie praworządnościowe przeciwko Polsce. Chodzi o procedurę z artykułu 7 unijnego traktatu w związku z zarzutami dotyczącymi braku niezależności w wymiarze sprawiedliwości.
zdjęcie ilustracyjne.
zdjęcie ilustracyjne. DarSzach/ Shutterstock

O decyzji komisarzy poinformował rzecznik Komisji Eric Mamer. - Komisja uważa, że nie ma już poważnego zagrożenia dla praworządności w Polsce - powiedział rzecznik. - Dlatego wycofała wniosek, który zapoczątkował tę procedurę w 2017 roku. Dziś nastąpiła finalizacja tego, co już zostało ogłoszone. Komisja poinformowała Radę i Parlament Europejski o swojej decyzji - dodał Mamer.

Posłuchaj
00:47 13010785_1.mp3 Jest oficjalny koniec postępowania praworządnościowego Komisji Europejskiej przeciwko Polsce. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)

 

Chęć zakończenia postępowania przeciwko Polsce Komisja ogłosiła na początku tego miesiąca, a w ubiegłym tygodniu otrzymała zielone światło od unijnych krajów. Komisja przyznaje, że nie wszystkie zmiany zostały w Polsce wprowadzone, ale tłumaczy, że dotychczasowe działania pozwalają na zamknięcie procedury. Bruksela powołuje się na 9-punktowy plan reform, dotyczący między innymi Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Ponadto Polska, by przekonać Komisję do zakończenia procedury, przystąpiła również do Europejskiej Prokuratury i zapowiedziała uznawanie wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Komisja, mimo zakończenia postępowania zapowiedziała, że będzie monitorować wdrażanie kolejnych reform w sądownictwie w Polsce.

Nowy polski rząd, wyłoniony po październikowych wyborach, starał się doprowadzić do zamknięcia procedury praworządnościowej, bo piętnowała ona Polskę i osłabiała jej pozycję. Nie wiązało się to natomiast z żadnymi sankcjami w postaci kar finansowych czy pozbawienia głosu w Unijnej Radzie. Żaden wniosek w tej sprawie nie został zgłoszony, ale też nie byłoby jednomyślności, by go zatwierdzić.


IAR/dad

Jest wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania za b. sędzią Tomaszem Szmydtem

29.05.2024 11:08
Prokuratura Krajowa wysłała do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem - powiedziała IAR rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego Anna Adamiak. Były sędzia jest poszukiwany w związku z zarzutami szpiegostwa.

Polska kupiła pociski JASSM-ER. Mogą sięgnąć Moskwy czy Petersburga

29.05.2024 11:18
Umowę na kilkaset pocisków od USA powietrze-ziemia JASSM-ER o zasięgu ok. 1000 km podpisał we wtorek w Warszawie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Wartość kontraktu to 735 mln dol., a dostawy przewidziano na lata 2026-30.

Rosja panuje masową deportację ukraińskich dzieci. To zbrodnia ludobójstwa

29.05.2024 13:44
Władze Rosji planują przeprowadzenie latem br. intensywnych deportacji ukraińskich dzieci - poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną.