Polskie Radio
Section05
Vera Jourova

"Największy motor zniszczenia klimatu na planecie". Ujawniono, gdzie Jourová lokuje środki finansowe

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca KE ulokowała swoje pieniądze w BlackRock, międzynarodowym funduszu finansowym "robiącym kontrowersyjne interesy w Rosji i komunistycznych Chinach" - podaje "Gazeta Polska". Jak dodano "jednym z kontrahentów BlackRock jest rosyjski Lanta Bank, kierowany przez przyjaciela Władimira Putina i powiązany swego czasu z Ryszardem Krauze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Komisja Europejska Vera Jourova inwestycje Chiny Rosja Gazeta Polska klimat

Jourova znowu straszy Polskę. Prof. Grabowska: trudno traktować takiego urzędnika poważnie

- Pani Jourova nie powinna stosować takich "bazarowych" metod wobec państwa członkowskiego. Trudno traktować takiego urzędnika poważnie - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego, odnosząc się do kolejnych zapowiedzi wiceszefowej KE dot. zawieszenia funduszy dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Europa Vera Jourova Genowefa Grabowska Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 ŚWIAT

"Bruksela chce krępować naszą autonomię". Prof. Krysiak o sporze z UE ws. KPO

- Jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy, to od początku wiemy, że tutaj nie może być takiej sytuacji, że środki dotyczące Planu są implikowane sprawami z zakresu systemu sprawiedliwości. Chociaż w tych kwestiach Bruksela chce krępować naszą autonomię - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Vera Jourova

"Chce odwracać uwagę o tego, co najważniejsze". Anna Zalewska o groźbach Very Jourovej wobec Polski

- Vera Jourova chce oczywiście odwracać uwagę od tego, co jest ważne w UE, przede wszystkim od katastrofy szczepionkowej. Myślę, że razem z panią komisarz von der Leyen na ten temat dyskutują - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS.    
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Anna Zalewska PiS Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej fundusze unijne Vera Jourova

Wiceszef MSZ: zasadniczą część ataku na Polskę kreuje nasza opozycja i ludzie z nią związani

- Polsce i Węgrom udało się zablokować niebezpieczny element mechanizmu praworządnościowego, a dzięki temu nie dojdzie do politycznych nadużyć, na czym zależało opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 MSZ Polityka zagraniczna Polski opozycja zjednoczona prawica polityka Komisja Europejska Vera Jourova Paweł Jabłoński dyplomacja

Gmyz: Vera Jourova nie jest samodzielna, jest od wykonywania poleceń, przede wszystkim Berlina

- Vera Jourova chce uchodzić za europejskiego prymusa, który stara się przypodobać "starej" Unii Europejskiej. Pełni w dużej mierze rolę podobną do tej, jaką swego czasu pełnił Donald Tusk, będąc szefem Rady Europejskiej - powiedział Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń Cezary Gmyz Unia Europejska POLSKA polityka Vera Jourova

"Przed tym ostrzegała Solidarna Polska". Kaleta o wypowiedzi Jourovej ws. Polski i Węgier

Grillowanie Polski wchodzi w nowy etap, przed którym - jako Solidarna Polska - przestrzegaliśmy. Musimy dalej walczyć, jednak warunki są o wiele gorsze niż przed dwoma ostatnimi szczytami RE - ocenił na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zapowiedź wiceszefowej KE Very Jourovej, która chce "zbadać" Węgry i Polskę za pomocą nowego mechanizmu praworządności na początku przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  Vera Jourova POLSKA polityka Europa Unia Europejska budżet UE 2021-2027 Trybunał Sprawiedliwości UE Sebastian Kaleta Solidarna Polska

Libicki o zapowiedzi Jourovej: dla mnie ważniejszy jest art. 18 konstytucji niż to, co mówi wiceprzewodnicząca KE

- Jeżeli w polskim parlamencie doszłoby do głosowania aktów prawnych, które wprowadzałyby w naszym kraju to, o czym mówi pani Jourova, to ja będę głosował przeciw - powiedział Jan Filip Libicki, senator PSL-Koalicji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Filip Libicki Adrian Klarenbach PSL-Koalicja Polska Vera Jourova Komisja Europejska Unia Europejska LGBT homoseksualizm

"Szantaże i grożenie sankcjami" Prof. Arkadiusz Jabłoński o sposobie prowadzenia negocjacji UE

- Pytanie, czy mamy do czynienia z próbą poszerzania władzy, która jest w interesie ciał europejskich, czy jest to agenda działalności politycznej, która jest wykorzystywana przez niektóre państwa po to, by narzucać innym swoją politykę czy realizację własnych interesów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Vera Jourova Unia Europejska Komisja Europejska ŚWIAT Europa

Prof. Kachniewska: turystyka dla wielu krajów jest filarem gospodarczym

- Załamanie tak ważnego sektora gospodarki oznacza długotrwały kryzys gospodarczy, który będzie bardzo trudno przezwyciężyć w najbliższych latach nawet jeżeli zostanie uruchomiona gospodarka turystyczna - stwierdziła w "Więcej świata" prof. Magdalena Kachniewska z SGH. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Unia Europejska Vera Jourova Komisja Europejska turystyka Białoruś Nowa Zelandia Ukraina Michał Strzałkowski

Jourova: nie zawahamy się wszcząć procedury ws. naruszenia prawa UE przez Polskę

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej powtórzyła, że jeśli potwierdzą się obawy co do znowelizowanej ustawy sądowej w Polsce, będzie postępowanie o naruszenie unijnego prawa. Viera Jourova powiedziała o tym na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych europarlamentu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska Beata Płomecka Vera Jourova reforma sądownictwa sądownictwo Europa Beata Kempa

Praworządność i przyszłość UE. W Monachium zakończyła się Konferencja Bezpieczeństwa

Wiceszefowa komisji europejskiej, Vera Jourova, zapowiedziała w Monachium podczas Konferencji Bezpieczeństwa system stałej kontroli rządów prawa we wszystkich krajach Unii. Jej zdaniem między innymi Polska, Węgry i Rumunia domagały się tego, by w dyskusji na ten temat nie skupiać się wyłącznie na wybranych krajach. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Niemcy Monachium Vera Jourova