Redakcja Polska

Premier Donald Tusk przyleciał do Brukseli, by negocjować unijne stanowiska

16.06.2024 17:13
Premier Donald Tusk przyleciał do Brukseli, gdzie weźmie jutro udział w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Szefowie państw i rządów będą omawiać obsadzenie najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej - szefa Komisji Europejskiej i szefa Rady Europejskiej. Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis mają być głównymi negocjatorami stanowisk z ramienia Europejskiej Partii Ludowej.
Samolot rządowy na lotnisku Okęcie w Warszawie. W przeddzień nieformalnego szczytu Rady Europejskiej premier Donald Tusk udaje się do Brukseli, by rozmawiać o obsadzie  najważniejszych stanowisk w UE.
Samolot rządowy na lotnisku Okęcie w Warszawie. W przeddzień nieformalnego szczytu Rady Europejskiej premier Donald Tusk udaje się do Brukseli, by rozmawiać o obsadzie najważniejszych stanowisk w UE. PAP/Radek Pietruszka

Według informacji portalu POLITICO, obecny przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel nie zaprosił na nieformalny szczyt obecnej szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. Wszystko wskazuje jednak na to, że to właśnie polityczka z Niemiec zostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej na drugą kadencję. Na przewodniczącego Rady Europejskiej typowany jest były premier Portugalii Antonio Costa z centrolewicy. Szefową unijnej dyplomacji miałaby zostać premier Estonii Kaja Kallas.

O tym, kto stanie na czele Europarlamentu, zdecydują w lipcu europosłowie. Mówi się, że przez pierwszą połowę kadencji, czyli 2,5 roku, przewodniczącą pozostanie Maltanka Roberta Metsola.

Jeśli jutro na nieformalnym szczycie nie będzie porozumienia, dalsze negocjacje odbędą się za 10 dni, na szczycie unijnym kończącym pierwsze półrocze.


IAR/dad

Szef MSZ Ukrainy: Ukraina będzie musiała zaangażować się w dialog z Rosją, ale nie w języku ultimatum

16.06.2024 14:18
- Deklaracja szczytu pokojowego, odbywającego się w Szwajcarii, uwzględnia wszystkie pryncypialne propozycje naszego państwa. Ukraina będzie musiała zaangażować się w dialog z Rosją, ale nie w języku ultimatum - oświadczył w niedzielę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Norwegia zapowiada 103 mln dol. pomocy dla sektora energetycznego Ukrainy

16.06.2024 14:15
Norwegia zapowiedziała w niedzielę, że dostarczy Ukrainie pomoc w wysokości 103 mln dol. na naprawę struktury energetycznej i zapewnienie elektryczności w tym kraju przed zimą.

Atak hakerski na TVP podczas meczu Polska-Holandia

16.06.2024 16:07
Atak cyfrowy na TVP podczas meczu Polska - Holandia. Dyrektor TVP Sport poinformował na profilu X, że około 15:00 Telewizja Polska odnotowala atak DDOS przeprowadzony z adresów IP zlokalizowanych na terenie Polski. "Po niecałej minucie zaczęliśmy działania przy współpracy z operatorami krajowymi, które doprowadziły do mitygacji ataku. Służby IT przywrócily usługi" - napisał Kwiatkowski.