Redakcja Polska

Szymon Hołownia z wizytą w Kijowie. "Polska nie godzi się, by reżim rosyjski mordował ukraińskiego ducha"

19.06.2024 14:14
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia jest z wizytą na Ukrainie. - Polska nie godzi się, by opresyjny reżim rosyjski mordował ukraińskiego ducha – oświadczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, przemawiając w środę w Kijowie z trybuny Rady Najwyższej Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski i Szymon Hołownia w Kijowie
Wołodymyr Zełenski i Szymon Hołownia w KijowieŹródło fot.: x.com/ Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський @ZelenskyyUa

- Polska (…) nie godzi się, by opresyjny rosyjski reżim mordował ukraińskiego ducha. Żeby deptał życie ludzkie, suwerenność państwa, żeby decydował, który naród ma prawo do egzystencji, a który nie. Takie tragedie miały już miejsce w naszym regionie i nasze państwa bardzo boleśnie ich doświadczały. Dlatego dziś Polska, tak samo jak Ukraina, nie ma złudzeń. I robi wszystko, by powstrzymać ten koszmar - powiedział Szymon Holownia podczas wystąpienia przed ukraińskim parlamentem.

Hołownia przybył do Kijowa na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka. Przed wystąpieniem w ukraińskim parlamencie marszałek Sejmu oddał hołd obrońcom Ukrainy, składając kwiaty pod ścianą poległych w walce z Rosją.

Zapowiadając przemówienie Hołowni, Stefanczuk podziękował Polsce i Polakom za wsparcie, którego udzielają narodowi ukraińskiemu. - Jesteśmy szczerze wdzięczni Polsce za wszechstronne wsparcie, a przede wszystkim za udzielaną pomoc wojskową. Polska jest naszym kluczowym sojusznikiem i partnerem. Podczas inwazji Rosji na pełną skalę strategiczne partnerstwo Ukrainy i Polski uległo maksymalnemu nasileniu (…) – oświadczył.


- Oddzielnie pragnę wyrazić wdzięczność narodowi polskiemu za udzielenie pomocy naszym obywatelom, którzy w wyniku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy znaleźli tymczasowe schronienie w przyjaznej Polsce. Serdecznie dziękuję wam i wszystkim polskim przyjaciołom za to, że jesteście z nami i że razem idziemy do wspólnego zwycięstwa - powiedział Stefanczuk.

Wcześniej o wizycie Szymona Hołowni w Kijowie informowała w mediach społecznościowych deputowana Rady Najwyższej Ukrainy i jej wiceprzewodnicząca Ołena Kondratiuk.

Marszałek Sejmu rozpoczął swoją wizytę od złożenia kwiatów pod Murem Pamięci Poległych Obrońców Ukrainy na placu Mychajłowskim w Kijowie. "To ważna wizyta dla rozwoju współpracy międzyparlamentarnej i dowód wsparcia dla przyjaznych stosunków ukraińsko-polskich!"- napisała Ołena Kondratiuk na platformie X.

IAR/dad

Ukraińska prokuratura: Rosjanie mają rozkaz zabijania jeńców

18.06.2024 18:55
Rosyjscy żołnierze dostali rozkaz zabijania ukraińskich jeńców. Tak twierdzi prokuratura Ukrainy.

Polacy boją się rosyjskich cyberataków. Sondaż nie pozostawia złudzeń

19.06.2024 10:22
Polskie wojsko, policja i straż graniczna bronią naszej wschodniej granicy, a tymczasem wszyscy jesteśmy narażeni na różne ataki hybrydowe. Czy boimy się cyberataków ze strony rosyjskich hakerów? Okazuje się, że tego typu obawy ma 73 proc. badanych Polaków - pisze w środę "Super Express".

Putin witany w Korei niczym pierwszy sekretarz ZSRR. Usłyszał słowa poparcia dla inwazji na Ukrainę

19.06.2024 13:09
Korea Północna popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Takie zapewnienie usłyszał Władimir Putin od północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una. Rosyjski dyktator przebywa w Korei Północnej, gdzie podpisał pakt o „partnerstwie strategicznym” Moskwy z Pjongjangiem.