Redakcja Polska

Zgoda UE na negocjacje akcesyjne Ukrainy. Zełenski: pokolenia naszego narodu spełniają swoje marzenie

21.06.2024 17:45
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował państwom unijnym za wyrażenie zgody na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą. We wpisie w mediach społecznościowych dziękuje za "zdecydowaną wolę polityczną".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiDmytro Larin/shutterstock

Ukraiński przywódca także z niecierpliwością czeka na 25 czerwca, kiedy Ukraina i Unia Europejska mają odbyć pierwszą konferencję oficjalnie rozpoczynającą proces negocjacji. - Miliony Ukraińców, a właściwie pokolenia naszego narodu, realizują swoje europejskie marzenie. Ukraina wraca do Europy, do której należy od wieków, jako pełnoprawny członek wspólnoty europejskiej - napisał Wołodymyr Zełenski.

27 państw członkowskich wyraziło zgodę także na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Mołdawią. - Gratulujemy naszym mołdawskim przyjaciołom tego znaczącego kroku w kierunku naszej wspólnej europejskiej przyszłości. Razem wzmocnimy UE - dodał ukraiński prezydent.

Konferencja Międzyrządowa, oznaczająca start negocjacji, odbędzie się w najbliższy wtorek w Luksemburgu. Sprawa rokowań z Mołdawią nie wzbudzała kontrowersji w przeciwieństwie do Ukrainy. Przez wiele miesięcy rozpoczęcie rozmów Brukseli z Kijowem o członkostwie w Unii blokowały Węgry. Trwały intensywne negocjacje w tej sprawie i wyścig z czasem, by rokowania ruszyły jeszcze w czerwcu, za belgijskiego przewodnictwa.

Od 1 lipca pracami Unii będą przez pół roku kierować Węgry. Ostatecznie władze w Budapeszcie odpuściły i zniosły weto w ubiegłym tygodniu.

IAR/dad

Ukraińskie drony zaatakowały trzy regiony Rosji i okupowany Krym

21.06.2024 11:24
W nocy ukraińskie drony uderzyły w trzy rosyjskie regiony i okupowany przez Rosję Krym. Moskwa podała, że jej siły obrony powietrznej zestrzeliły 114 bezzałogowców. Według analityków wojskowych, ukraińska armia nasila ataki na terytorium agresora i zmusza rosyjską armię do pozostawania w nieustannej gotowości.

Koreańskie czołgi K2 będą produkowane w Polsce. Seul obiecuje jak najszybszy transfer technologii

21.06.2024 15:55
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest już postanowione, że w Polsce będą produkowane czołgi K2, a strona koreańska deklaruje jak najszybszy transfer technologii. Polska aspiruje, by być centrum serwisowym dla sprzętu koreańskiego zakupionego na potrzeby nasze i innych państw - dodał.

Polskie Radio celem rosyjskiej dezinformacji i manipulacji

21.06.2024 15:59
Polskie Radio celem rosyjskiej manipulacji - wynika z raportu unijnej grupy, która zajmuje się dezinformacją Kremla. Strona internetowa Polskiego Radia została sklonowana z wykorzystaniem metody Doppelganger, czyli sobowtór. Polega ona na podszywaniu się przez rosyjskich dezinformatorów pod wiarygodne media.