Redakcja Polska

Georgette Mosbacher: zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i NATO - niezachwiane

14.08.2020 11:12
Zgadzam się z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem; zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i NATO jest niezachwiane. Umowa o Wzmocnionej Współpracy Obronnej (EDCA) którą niebawem podpiszemy jest na to dowodem - napisała w piątek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Amerykański czołg podstawowy M1A2 Abrams podczas rozładunku (zdjęcie ilustracyjne)
Amerykański czołg podstawowy M1A2 Abrams podczas rozładunku (zdjęcie ilustracyjne)The U.S. Army/Flickr/CC BY 2.0

W swoim wpisie Mosbacher dodała wypowiedź szefa MON z czwartku z Polskiego Radia, w którym Błaszczak mówił, że obecność wojsk amerykańskich na terenie Polski to "pozytywny sygnał dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO".

W sobotę prezydent Andrzej Duda przyjmie w Warszawie sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo; politycy omówią m.in. sytuację na Białorusi i zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza. W obecności prezydenta podpisana zostanie umowa wojskowa między Polską a USA. W podpisaniu umowy weźmie udział szef MON Mariusz Błaszczak. Sekretarz stanu USA spotka się także z ministrem spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) pomiędzy Polską a USA uzgodniono politycznie 30 lipca. Ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji. 

IAR/PAP/dad

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Andżeliką Borys o sytuacji na Białorusi

12.08.2020 15:29
Sytuacja na Białorusi w kontekście protestów powyborczych i reakcji białoruskich władz była w środę tematem rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys.

Mariusz Błaszczak: amerykańscy żołnierze pozostaną w Polsce bez względu na wynik wyborów w USA

13.08.2020 09:51
Amerykańska obecność wojskowa w Polsce jest zapewniona niezależnie od tego, kto będzie następnym prezydentem USA. Gwarantuje to umowa o współpracy wojskowej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak.