X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Mariusz Błaszczak: amerykańscy żołnierze pozostaną w Polsce bez względu na wynik wyborów w USA

13.08.2020 09:51
Amerykańska obecność wojskowa w Polsce jest zapewniona niezależnie od tego, kto będzie następnym prezydentem USA. Gwarantuje to umowa o współpracy wojskowej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Bumble Dee

Minister obrony wyraził w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce przekonanie, że obecność amerykańskich wojsk w Polsce zostanie utrzymana niezależnie od ewentualnej zmiany na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych, ponieważ zostało to uzgodnione między obu państwami.

Ponadpartyjna zgoda w USA

- 15 sierpnia podpiszemy umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, to będzie umowa, która ma charakter państwowy - podkreślił.

Zaznaczył, że podczas jego wizyt w USA politycy obu partii obecnych w Kongresie prezentowali jednakowe stanowisko w sprawach bezpieczeństwa. - Stany Zjednoczone są liderem Sojuszu Północnoatlantyckiego, relacje polsko-amerykańskie są kluczem do bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO - powiedział.

Olbrzymi sukces w negocjacjach

Według Błaszczaka możliwe, że będzie to większa liczba, niż zapowiadano, "ale - zastrzegł - to oczywiście decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych". Przypomniał ubiegłoroczne deklaracje złożone przez prezydentów USA i Polski w sprawie zwiększenia o tysiąc osób amerykańskiego personelu wojskowego w Polsce, liczącego obecnie ok. 4,5 tys. osób.

Dodał, że zapowiedź ulokowania w Polsce wysuniętego stanowiska dowodzenia reaktywowanego V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych to dowód na "olbrzymi sukces w naszych negocjacjach, bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi".

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) pomiędzy Polską a USA uzgodniono politycznie 30 lipca. Ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Podpisanie dokumentu ma nastąpić 15 sierpnia przy okazji święta Wojska Polskiego i wizyty w Warszawie sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji.


PAP/polskieradio.pl/ho

Jerzy Kwieciński: po fuzji PGNiG i Orlenu powstanie największy koncern multienergetyczny w regionie

12.08.2020 11:26
Po fuzji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z PKN Orlen powstanie największy koncern multienergetyczny w naszym regionie, który będzie się liczył na rynku europejskim - powiedział we wtorek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Otwarcie w przeddzień 100-lecia rocznicy Bitwy Warszawskiej

12.08.2020 12:50
14 sierpnia odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – główne wydarzenie obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. 

Gruzini wspominają prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 12 lat od pamiętnego przemówienia w Tbilisi

12.08.2020 14:56
Mija dwunasta rocznica jednego z ważniejszych wydarzeń w stosunkach polsko - gruzińskich. 12 sierpnia 2008 roku, w trakcie gruzińsko - rosyjskiej wojny do Gruzji przyleciał prezydent Polski Lech Kaczyński. Według Gruzinów, wizyta polskiego przywódcy i jego wystąpienie na antyrosyjskim wiecu w Tbilisi uchroniło stolicę Gruzji przed rosyjską agresją.