Redakcja Polska

Mariusz Błaszczak: amerykańscy żołnierze pozostaną w Polsce bez względu na wynik wyborów w USA

13.08.2020 09:51
Amerykańska obecność wojskowa w Polsce jest zapewniona niezależnie od tego, kto będzie następnym prezydentem USA. Gwarantuje to umowa o współpracy wojskowej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak.
Zwiększenie liczby żołnierzy w Niemczech zapowiedział szef Pentagonu
Zwiększenie liczby żołnierzy w Niemczech zapowiedział szef Pentagonushutterstock.com/Bumble Dee

Minister obrony wyraził w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce przekonanie, że obecność amerykańskich wojsk w Polsce zostanie utrzymana niezależnie od ewentualnej zmiany na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych, ponieważ zostało to uzgodnione między obu państwami.

Ponadpartyjna zgoda w USA

- 15 sierpnia podpiszemy umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, to będzie umowa, która ma charakter państwowy - podkreślił.

Zaznaczył, że podczas jego wizyt w USA politycy obu partii obecnych w Kongresie prezentowali jednakowe stanowisko w sprawach bezpieczeństwa. - Stany Zjednoczone są liderem Sojuszu Północnoatlantyckiego, relacje polsko-amerykańskie są kluczem do bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO - powiedział.

Olbrzymi sukces w negocjacjach

Według Błaszczaka możliwe, że będzie to większa liczba, niż zapowiadano, "ale - zastrzegł - to oczywiście decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych". Przypomniał ubiegłoroczne deklaracje złożone przez prezydentów USA i Polski w sprawie zwiększenia o tysiąc osób amerykańskiego personelu wojskowego w Polsce, liczącego obecnie ok. 4,5 tys. osób.

Dodał, że zapowiedź ulokowania w Polsce wysuniętego stanowiska dowodzenia reaktywowanego V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych to dowód na "olbrzymi sukces w naszych negocjacjach, bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi".

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) pomiędzy Polską a USA uzgodniono politycznie 30 lipca. Ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Podpisanie dokumentu ma nastąpić 15 sierpnia przy okazji święta Wojska Polskiego i wizyty w Warszawie sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji.


PAP/polskieradio.pl/ho

Jerzy Kwieciński: po fuzji PGNiG i Orlenu powstanie największy koncern multienergetyczny w regionie

12.08.2020 11:26
Po fuzji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z PKN Orlen powstanie największy koncern multienergetyczny w naszym regionie, który będzie się liczył na rynku europejskim - powiedział we wtorek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Otwarcie w przeddzień 100-lecia rocznicy Bitwy Warszawskiej

12.08.2020 12:50
14 sierpnia odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – główne wydarzenie obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. 

Gruzini wspominają prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 12 lat od pamiętnego przemówienia w Tbilisi

12.08.2020 14:56
Mija dwunasta rocznica jednego z ważniejszych wydarzeń w stosunkach polsko - gruzińskich. 12 sierpnia 2008 roku, w trakcie gruzińsko - rosyjskiej wojny do Gruzji przyleciał prezydent Polski Lech Kaczyński. Według Gruzinów, wizyta polskiego przywódcy i jego wystąpienie na antyrosyjskim wiecu w Tbilisi uchroniło stolicę Gruzji przed rosyjską agresją.