Redakcja Polska

Litwa, Łotwa i Estonia wydalają rosyjskich dyplomatów

23.04.2021 16:37
Litwa, Łotwa i Estonia wydalają rosyjskich dyplomatów. Władze w Wilnie nakazały opuszczenie kraju dwóm przedstawicielom Moskwy, a władze w Rydze i Tallinie - po jednym.
Audio
  • Łotwa i Estonia wydalają rosyjskich dyplomatów. Materiał Kamila Zalewskiego
Łotwa i Estonia wydalają rosyjskich dyplomatów
Łotwa i Estonia wydalają rosyjskich dyplomatówPAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że wydalenie rosyjskich dyplomatów jest gestem solidarności wobec Czech. Dodał, że osoby te używały swojego statusu do prowadzenia działalności szpiegowskiej. - W Unii Europejskiej powinno być mniej pracowników rosyjskiego wywiadu, działających pod przykrywką. Nasi czescy koledzy rzucili światło na te bezprecedensowe działania - oznajmił szef litewskiej dyplomacji. Już wczoraj Litwa wezwała kraje NATO do solidarności z Czechami. Litewska ambasada w Moskwie z kolei wyraziła gotowość pomocy czeskiej placówce dyplomatycznej w Rosji, gdyby jej praca została zakłócona z powodu nagłej redukcji personelu.

Kilka dni temu czeskie władze poinformowały o ustaleniach wywiadowczych, z których wynika, że agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego stali za atakiem na skład amunicji na Morawach w 2014 roku. Władze w Pradze nakazały 18 pracownikom rosyjskiej ambasady opuszczenie Czech. W odpowiedzi Moskwa wyrzuciła 20 czeskich dyplomatów. Czechy z kolei odpowiedziały żądaniem zrównania stanu personalnego obu placówek.


IAR/dad

Resort obrony Rosji: wojska wracają z Krymu do miejsc stałej dyslokacji

23.04.2021 10:34
Wojska rosyjskie, które uczestniczyły w ćwiczeniach na anektowanym Krymie rozpoczęły powrót do miejsc stałej dyslokacji. Poinformowało o tym w piątek ministerstwo obrony Rosji. Siły te kierują się na stacje kolejowe i lotniska, trwa załadunek na okręty desantowe.

Pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie uznanych za osoby niepożądane

23.04.2021 11:54
Pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie zostało uznanych przez MSZ Rosji za osoby niepożądane i mają oni opuścić Rosję do końca dnia 15 maja - poinformowało w piątek w komunikacie rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

"Przykład agresywnej polityki". Stanowcza odpowiedź MSZ na wydalenie polskich dyplomatów z Rosji

23.04.2021 17:00
Decyzja Rosji stanowi przykład agresywnej polityki i jest świadomym gestem obliczonym na zaognienie stosunków z sąsiadami; zastrzegamy sobie prawo do adekwatnej reakcji - oświadczył w piątek resort dyplomacji odnosząc się do uznania pięciorga dyplomatów RP przez Rosję za personae non gratae.