Redakcja Polska

Resort obrony Rosji: wojska wracają z Krymu do miejsc stałej dyslokacji

23.04.2021 10:34
Wojska rosyjskie, które uczestniczyły w ćwiczeniach na anektowanym Krymie rozpoczęły powrót do miejsc stałej dyslokacji. Poinformowało o tym w piątek ministerstwo obrony Rosji. Siły te kierują się na stacje kolejowe i lotniska, trwa załadunek na okręty desantowe.
Rosyjskie formacje specjalne podczas ćwiczeń - zdjęcie ilustracyjne
Rosyjskie formacje specjalne podczas ćwiczeń - zdjęcie ilustracyjneshutterstock/PRESSLAB

Oddziały, które rozpoczęły powrót do koszar, należą do rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego i sił powietrznodesantowych. Przerzucenie wojsk ma zakończyć się do 1 maja.

Wojska te brały udział w ćwiczeniach, których główny etap odbył się w czwartek i które według ministerstwa obrony Rosji były elementem niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej sił zbrojnych. W manewrach na poligonie Opuk na anektowanym ukraińskim Krymie uczestniczyło w czwartek 10 tysięcy żołnierzy.

Od drugiego tygodnia kwietnia Rosja rozpoczęła kierowanie na Morze Czarne swych jednostek desantowych i artyleryjskich wchodzących w skład Flotylli Kaspijskiej. Uzasadniała to planowanymi sprawdzianami sił zbrojnych. Niemniej, działania te zbiegły się z koncentrowaniem sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą i nasileniem starć pomiędzy armią ukraińską i prorosyjskimi separatystami w Donbasie.


PAP/dad

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: Rosja wciąż pozostaje państwem nieobliczanym

22.04.2021 12:04
Rosja, choć jest państwem dużo słabszym niż kiedyś, wciąż pozostaje państwem nieobliczalnym, państwem które posiada środki do tego, aby wywoływać konflikty zbrojne, a także żeby dokonywać przestępstw - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

NATO solidarne z Czechami ws. ataku GRU na skład amunicji

22.04.2021 13:11
Sojusznicy w NATO solidaryzują się z Czechami w sprawie ataku rosyjskich służb na skład amunicji na Morawach w 2014 roku - podkreślił sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg. W czwartek minister spraw zagranicznych Czech poinformował ambasadorów państw członkowskich Sojuszu o udziale agentów wywiadu wojskowego GRU w ataku na Morawach 7 lat temu.

Rozpoczęły się w UE prace nad kolejnymi sankcjami UE wobec Białorusi

22.04.2021 18:15
Będą kolejne, unijne sankcje wobec Białorusi - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że decyzja ma zapaść na najbliższym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych 10 maja.