Redakcja Polska

Zbigniew Rau: UE zareaguje na podsycanie przez Białoruś kryzysu migracyjnego

13.07.2021 08:34
Unia Europejska zareaguje za podsycanie przez Białoruś kryzysu migracyjnego - zapowiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie z Polskim Radiem. Przyznał, że są możliwe kolejne sankcje wobec reżimu w Mińsku. Był to jeden z tematów wczorajszej narady w Brukseli szefów dyplomacji unijnych krajów. Chodzi o ułatwianie przez białoruskie władze przerzutu nielegalnych migrantów na teren Unii.
Audio
  • Unia Europejska krytykuje Białoruś za podsycanie kryzysu migracyjnego przede wszystkim na granicy z Litwą, ale także Polską i nie wyklucza kolejnych sankcji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Minister Zbigniew Rau powiedział, że pod największą presją jest Litwa. Polska ma również problemy, choć w dużo mniejszej skali. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Minister Zbigniew Rau
Minister Zbigniew RauFot.: Tymon Markowski/MSZ

Minister Zbigniew Rau powiedział, że pod największą presją jest Litwa. Polska ma również problemy, choć w dużo mniejszej skali. - Trudno, żeby ten atak na integralność granic Unii Europejskiej został bez europejskiej odpowiedzi. Nikt nie podawał w wątpliwość zasadności takiego rozwiązania w przyszłości - podkreślił minister Rau.

Szef polskiego MSZ-u powiedział, że akcja przerzutu nielegalnych migrantów na teren Unii jest precyzyjnie zorganizowana i wspierana przez państwo białoruskie. - To wygląda jak dobrze zorganizowane przedsięwzięcie turystyczne. W różnych miastach świata ci cudzoziemcy wpłacają określone sumy pieniędzy. Później są zakwaterowani gdzieś w okolicach Mińska i następnie na zasadzie dobrych usług przedstawiciele władz białoruskich wręcz eskortują do granicy tych komercyjnych turystów, wskazując im granicę, najczęściej litewską, także informując, jak najskuteczniej ją przekroczyć - powiedział Polskiemu Radiu minister Zbigniew Rau.

Posłuchaj
00:32 11189192_1.mp3 Szef polskiego MSZ-u powiedział, że akcja przerzutu nielegalnych migrantów na teren Unii jest precyzyjnie zorganizowana i wspierana przez państwo białoruskie (IAR)

 

Litewska minister spraw wewnętrznych mówiła wczoraj w Parlamencie Europejskim, że migracja jest elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez reżim w Mińsku. Pokazywała dowody zorganizowanej akcji i dokumenty dotyczące przylotów wydawane przez jedną z białoruskich agencji związaną z Aleksandrem Łukaszenką. Mówiła o regularnych lotach między innymi z Turcji i Iraku do Mińska z setkami migrantów na pokładach z biletami w jedną stronę. Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała, że według Europolu nielegalni migranci płacą za przelot i przerzut przez granicę 15 tysięcy euro.


IAR/dad

Konto opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza na Twitterze zablokowane

12.07.2021 14:05
Konto opozycyjnego białoruskiego dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza na Twitterze zostało zablokowane – informują białoruskie media, sugerując, że może to być związane ze złamaniem zasad tego serwisu społecznościowego. Pratasiewiczowi, który przebywa w areszcie domowym, władze pozwoliły wcześniej prowadzić konto. "Konto zawieszone" - informuje Twitter po wejściu na profil Pratasiewicza.

Frontex wyśle na granicę z Litwą zespoły szybkiego reagowania

12.07.2021 16:37
Unijna agencja Frontex wyśle na granicę z Litwą zespoły szybkiego reagowania, by pomóc jej z presją migracyjną z Białorusi. Poinformował o tym dyrektor Frontexu Fabrice Leggeri na spotkaniu z deputowanymi z komisji spraw zagranicznych oraz swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Od ubiegłego miesiąca władze w Wilnie zmagają się z napływem nielegalnych migrantów i oskarżają reżim w Mińsku o wykorzystywanie ich w wojnie hybrydowej.

Program Poland Business Harbour rozszerzony

13.07.2021 13:16
Rząd rozszerzył program Poland Business Harbour ułatwiający rozpoczęcie pracy lub działalności w Polsce dla zagranicznych specjalistów z branży IT i spółek technologicznych. Poza Białorusinami od dziś będą mogli skorzystać z niego także obywatele pozostałych państw z Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan) oraz Rosji.