Redakcja Polska

Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej w Polsce 2022-2027

28.09.2021 14:39
Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej w Polsce na lata 2022-2027. Decyzja została podjęta zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa w ramach zmienionych wytycznych, dotyczących wsparcia regionalnego. Umożliwiają one krajom członkowskim wspieranie najmniej uprzywilejowanych regionów europejskich w zmniejszaniu dystansu pod względem dobrobytu gospodarczego, dochodów i bezrobocia.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Shutterstock/symbiot

Zmienione wytyczne dają unijnym krajom większe możliwości wspierania regionów stojących w obliczu transformacji lub strukturalnych wyzwań. Mapa polskiej pomocy przedstawia regiony kwalifikujące się do wsparcia inwestycyjnego oraz określa maksymalną wysokość pomocy publicznej jaką można przyznać pojedynczemu beneficjentowi.

Regiony, które będą się kwalifikowały do otrzymania pomocy inwestycyjnej, obejmują prawie 93 procent ludności Polski. 14 regionów w naszym kraju zalicza się do unijnych regionów będących w najbardziej niekorzystnym położeniu - PKB na mieszkańca wynosi w nich poniżej 75 procent średniej Unii Europejskiej. Są to województwa - lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, małopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie, opolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i pomorskie oraz region mazowiecki. Do tej grupy nie kwalifikują się województwa wielkopolskie i dolnośląskie, bo zostały uznane za obszary z pozytywnym rozwojem sytuacji gospodarczej.


IAR/dad

Marcin Przydacz: sytuacja z Borys i Poczobutem jest bardzo trudna, władze białoruskie odmawiają kontaktu z nimi

28.09.2021 09:43
Sytuacja wokół Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta jest bardzo trudna, władze białoruskie odmawiają kontaktu z nimi, ale nie ustajemy w wysiłkach na rzecz ich uwolnienia - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Zaznaczył, że nacisk międzynarodowy na reżim w Mińsku jest niewystarczający.

Otwarcie wystawy „Ludzie z fabryki porcelany” w Instytucie Polskim w Wiedniu

28.09.2021 12:30
Instytut Polski w Wiedniu oraz Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Wiedeńską Fabryką Porcelany Augarten i fabryką porcelany w Ćmielowie zorganizował wystawę „Ludzie z fabryki porcelany” w ramach festiwalu Vienna Design Week.

Litwa: Polacy wśród odznaczonych przez Departament Mniejszości Narodowych

28.09.2021 12:55
Litewscy Polacy znaleźli się w gronie nagrodzonych przez Departament Mniejszości Narodowych Litwy. Ta państwowa instytucja przyznaje wyróżnienia dla najbardziej aktywnych przedstawicieli litewskich mniejszości.