X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Otwarcie wystawy „Ludzie z fabryki porcelany” w Instytucie Polskim w Wiedniu

28.09.2021 12:30
Instytut Polski w Wiedniu oraz Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Wiedeńską Fabryką Porcelany Augarten i fabryką porcelany w Ćmielowie zorganizował wystawę „Ludzie z fabryki porcelany” w ramach festiwalu Vienna Design Week.
Otwarcie wystawy Ludzie z fabryki porcelany w Instytucie Polskim w Wiedniu
Otwarcie wystawy „Ludzie z fabryki porcelany” w Instytucie Polskim w WiedniuTwitter/Instytut Polski w Wiedniu

Podczas uroczystego otwarcia w galerii Instytutu Polskiego licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowany został serwis „Ślad człowieka”, który powstał w ramach projektu naukowego w jednej z najstarszych polskich fabryk porcelany w Ćmielowie.

- Polska porcelana oraz szeroko pojęty polski design cieszą się na świecie ogromną renomą. Dzięki projektowi Instytutu Polskiego w Wiedniu i Instytutu Adama Mickiewicza również austriaccy odbiorcy mogą się o tym przekonać – powiedział Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego. Dyrektor Sobczak podkreślił również wieloletnią i bardzo owocną współpracę z festiwalem Vienna Design Week.

- Instytut Polski w Wiedniu od lat jest ważną częścią festiwalu Vienna Design Week. To dla nas ogromny zaszczyt. Bardzo się cieszę, że także w tym roku mogliśmy współpracować zarówno z Instytutem Polski, Instytutem Adama Mickiewicza oraz z prestiżową Fabryką Porcelany Augarten – zaznaczył Gabriel Roland, dyrektor festiwalu Vienna Design Week. - Bardzo dziękuję Instytutowi Polskiemu w Wiedniu za wspaniałą współpracę. Wystawy prezentujące polską sztukę są co roku bardzo mocnym punktem podczas Vienna Design Week – dodał Gabriel Roland.

Podczas otwarcia obecna była także antropolożka i kuratorka wystawy, dr Ewa Klekot, która razem z tworzącym ceramikę artystą Arkadiuszem Szwedem postawili na zaprezentowanie roli „czynnika ludzkiego” w procesie przemysłowego wytworu porcelany. Podczas produkcji pracownicy fabryki nosili rękawiczki zanurzone w solach kobaltu. Ślad ich dotyku na początku pozostawał niewidoczny – można było go dostrzec dopiero po wypale, gdy kobalt przybiera ciemnoniebieską barwę. W ten sposób rzemiosło i bogate doświadczenie robotników wychodzą na pierwszy plan. Wystawę dopełniają portrety oraz cytaty pracowników biorących udział w procesie produkcji porcelany.

Publiczność miała także okazję, aby wysłuchać dyskusji „Produkcja porcelany wczoraj i dziś”, w której udział wzięli: kuratorka wystawy dr Ewa Klekot, dr Claudia Lehner-Jobst, dyrektor ds. naukowych w Wiedeńskiej Fabryce Porcelany Augarten oraz dr Michael Macek z Muzeum Sztuki Stosowanej w Wiedniu (MAK). Ponadto w trakcie wieczoru dyrektor Instytutu Polskiego wręczył nagrody uczestnikom konkursu zorganizowanego przez Instytut z okazji otwarcia wystawy.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. 82 lata temu została utworzona Służba Zwycięstwu Polski

27.09.2021 14:43
82 lata temu, 27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski - pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek Państwu Podziemnemu.

Wystawa "Pokolenie Baczyńskiego". Prezes IPN: to postacie, w których zapisana jest historia Polski

28.09.2021 09:00
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę "Pokolenie Baczyńskiego". Ekspozycja przedstawia znanych Polaków - pisarzy, poetów, artystów, działaczy - którzy byli pierwszym pokoleniem wychowanym w niepodległej Polsce. Organizator - Instytut Pamięci Narodowej - przygotował trzynaście wersji regionalnych wystawy, które wyruszą w trasę po kraju.

Bp Lechowicz: jednym z imion miłości jest patriotyzm. 16 października odbędzie się Kongres Młodzieży Polonijnej

28.09.2021 08:45
- "Być patriotą" - pod takim hasłem odbędzie się 16 października kolejna edycja Kongresu Młodzieży Polonijnej w formie online. Będzie to czas nie tylko refleksji i dyskusji, ale też świadectwa - wskazał delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz w zaproszeniu do uczestników.