Redakcja Polska

Rosja nadal gromadzi wojska przy granicy z Ukrainą. Putin oskarża Zachód o napięcia w Europie

21.12.2021 16:08
Mimo apeli społeczności międzynarodowej Rosja nadal gromadzi wojska przy granicy z Ukrainą - powiedział sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg ponownie ostrzegł Moskwę przed kolejną inwazją na Ukrainę, zagroził surowymi konsekwencjami i wezwał do zmniejszenia napięcia. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył we wtorek Zachód o eskalację napięcia w Europie. Dodał, że Rosja jest zaniepokojona rozlokowywaniem elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA przy jej granicach i ewentualnym pojawieniem się takich zestawów na Ukrainie.
Audio
  • Szef NATO o rosyjskich wojskach przy granicy z Ukrainą i dialogu z Moskwą. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Władimir Putin zapowiedział, że Moskwa odpowie adekwatnie na zachodnią agresję
Władimir Putin zapowiedział, że "Moskwa odpowie adekwatnie na zachodnią agresję"Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego powiedział, że zwiększona koncentracja rosyjskich wojsk to działanie niesprowokowane i niewytłumaczalne. Podkreślił, że NATO jest gotowe do rozmów Rosją, ale w poszanowaniu kluczowych zasad europejskiego bezpieczeństwa. - Chodzi o prawo sojuszników do obrony terytorium NATO a także o prawo każdego kraju do wyboru własnej drogi. W tej sprawie nigdy nie pójdziemy na żadne kompromisy - powiedział szef NATO.


Posłuchaj
00:48 11466535_1.mp3 Szef NATO o rosyjskich wojskach przy granicy z Ukrainą i dialogu z Moskwą. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Poinformował, że na początku przyszłego roku będzie chciał zwołać Radę NATO-Rosja podkreślając, że rozmowy na linii kwatera główna - Moskwa muszą się odbywać w porozumieniu z europejskimi partnerami Sojuszu, w tym z Ukrainą.

Putin oskarża Zachód

Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin podczas kolegium resortu obrony oznajmił, że Rosja jest "bardzo zaniepokojona" tym, że w pobliżu jej granic rozlokowywane są elementy systemu przeciwrakietowego USA.

Według niego "rozlokowane w Rumunii i zaplanowane do rozmieszczenia w Polsce systemy Mk41 są dostosowane do wykorzystania pocisków Tomahawk". - Jeśli ta infrastruktura będzie się przesuwać dalej, jeśli rakietowe zestawy USA i NATO pojawią się na Ukrainie, to ich czas dolotu do Moskwy skróci się do 7-10 minut, a w przypadku rozlokowania broni hiperdźwiękowej - do 5 - stwierdził Putin.


Posłuchaj
00:49 11466114_1.mp3 W Donbasie znajduje się od 600 do 800 rosyjskich kadrowych oficerów. Zaangażowani są w działania zbrojne przeciwko ukraińskim siłom rządowym. Takie informacje przekazał wywiad wojskowy Ukraińskich Sił Zbrojnych. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR)

 

Prezydent Rosji wskazał, że "w USA na razie nie ma hiperdźwiękowej broni, ale wiemy, kiedy się pojawi". Zapowiedział, że Moskwa odpowie "adekwatnie" w przypadku "zachodniej agresji" i będzie dalej rozwijać swoją armię.

Rosja ma nadzieję na "wyraźną odpowiedź"

Putin zaznaczył, że Rosja ma nadzieję na "wyraźną odpowiedź" w sprawie wysuniętych przez nią propozycji dotyczących tzw. gwarancji bezpieczeństwa. Stwierdził, że "są sygnały" w sprawie tego, iż "partnerzy są gotowi, by pracować" nad tymi propozycjami. Ocenił, że gwarancje te nie stanowią ultimatum, a USA i ich sojusznicy "muszą zrozumieć", że Rosja "nie ma dokąd dalej się cofać", jeśli ich uzbrojenie pojawi się na Ukrainie.

Prezydent powiedział też, że Rosja szuka politycznych i dyplomatycznych rozwiązań oraz "nie chce konfliktów".

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oznajmił z kolei, że "dążenie NATO do zaangażowania ukraińskich sił zbrojnych w swoją militarną działalność stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa".

Propozycje Kremla

W piątek MSZ Rosji opublikowało propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt "traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa" oraz projekt umowy Rosja-NATO.


Posłuchaj
00:50 11464822_1 (1).mp3 Rosja domaga się od NATO jak najszybszej odpowiedzi w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa i straszy podjęciem działań wojskowych. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Rosja m.in. chce gwarancji, że Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO, a na jej terytorium nie będą rozlokowywane natowskie siły i uzbrojenie.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena zapowiedziała, że w tym tygodniu udzieli Rosji odpowiedzi w sprawie propozycji "gwarancji bezpieczeństwa" w formie projektu traktatu. USA zastrzegły już, że część z propozycji jest w oczywisty sposób nie do przyjęcia dla Ameryki i NATO, a Kreml jest tego świadomy.


PAP/dad

Żołnierz, który uciekł na Białoruś, usłyszy zarzut dezercji 

21.12.2021 11:07
Emil Cz., żołnierz, który w ubiegłym tygodniu uciekł za granicę RP usłyszy zarzut dopuszczenia się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji - poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Delegacja Pentagonu odwiedziła Ukrainę. "Rozmawiano o obronie powietrznej"

21.12.2021 12:46
Zespół przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony odbył niedawno wizytę w Ukrainie, by zbadać jakie są potrzeby tego kraju w sferze obrony powietrznej - powiedział w poniedziałek rzecznik Pentagonu, John Kirby. Nie zdradził jednak szczegółów tej wizyty.

Media w Niemczech piszą o tańszym paliwie w Polsce i publikują słowniczek polskich nazw paliw

21.12.2021 13:04
Przy różnicach cenowych sięgających 30 centów za litr mieszkańcom wschodniej Brandenburgii opłaca się jeździć na stację benzynową w Polsce - pisze dziennik "Maerkische Allgemeine" i publikuje polskie nazwy paliw, "aby osoby niemówiące po polsku przypadkowo nie napełniły baku niewłaściwym paliwem".