Redakcja Polska

Ambasador Ukrainy w Niemczech krytykuje Berlin za brak odpowiedzi na prośbę o dostawy broni

23.03.2022 10:22
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skrytykował rząd niemiecki za brak odpowiedzi na ostatnie prośby Ukrainy o dostawy broni. "To bardzo frustrujące, że przez trzy tygodnie rząd niemiecki nie udzielił żadnej odpowiedzi na naszą listę pilnie potrzebnej broni defensywnej" - powiedział Melnyk gazecie "Bild".
Pomoc wojskowa dla Ukrainy to m. in. dostawy amunicji i pociski przeciwlotnicze
Pomoc wojskowa dla Ukrainy to m. in. dostawy amunicji i pociski przeciwlotniczeShutterstock/rarrarorro

Melnyk podkreślił, że liczy na "szybką decyzję Berlina" ze względu na to, że "liczy się każdy dzień, aby ratować życie ludności cywilnej na Ukrainie cierpiącej z powodu rosyjskiego ostrzału rakietowego".

3 marca rząd ukraiński wysłał notę werbalną do Urzędu Kanclerskiego oraz ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwa obrony Niemiec, prosząc o dostawy broni. Na liście potrzebnego sprzętu znajdują się m.in. systemy artyleryjskie, śmigłowce bojowe i transportowe, drony rozpoznawcze i bojowe, samoloty transportowe.


PAP/dad

Polonia irlandzka przysyła pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce

22.03.2022 21:03
Z Irlandii do Polski wyruszył transport z darami dla osób, które znalazły schronienie przed trwającą w Ukrainie wojną.

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę amerykańskie firmy będą przenosić się z Rosji do Polski

23.03.2022 10:01
Stany Zjednoczone są świadome tego, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę część amerykańskich firm z siedzibą w Rosji będzie przenosiło się do Polski - przyznał przekazał minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Jak dodał, trzeba będzie w naszym kraju m.in. zapewnić im odpowiednią infrastrukturę. 

ABW zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz Rosji

23.03.2022 10:05
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu Służb Wywiadowczych Rosji. Pracując w warszawskim urzędzie miał przekazywać Rosji cenne operacyjnie dane. Sąd aresztował go na trzy miesiące.