Redakcja Polska

Siergiej Ławrow próbował dostać się do Serbii. Trzy kraje uniemożliwiły mu lot

06.06.2022 10:51
Wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Serbii w dniach 6-7 czerwca została odwołana, ponieważ trzy kraje sąsiadujące z Serbią odmówiły udostępnienia swojej przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi rządowemu - podaje w poniedziałek BBC za rosyjskim MSZ.
Siergiej Ławrow nie poleci do Serbii.
Siergiej Ławrow nie poleci do Serbii. PAP/Abaca

Bułgaria, Macedonia Północna i Czarnogóra wprowadziły zakaz dla rosyjskich samolotów w ramach sankcji spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę. Teraz te trzy kraje sprzeciwiły się lotowi Ławrowa, chociaż jako szefowi dyplomacji pozostawiono mu możliwość podróżowania do UE, pomimo nałożonych na niego i jego kraj sankcji.

Bułgaria należy do Unii Europejskiej, a Macedonia Północna i Czarnogóra mają status kandydata.

Ławrow miał rozmawiać w Belgradzie z serbskim prezydentem Aleksandarem Vucziciem. Pod koniec maja Vuczić poinformował, że uzgodnił z prezydentem Rosji Władimirem Putinem trzyletni kontrakt na dostawy gazu z Rosji.

Serbia, również mająca status kandydata do UE, pozostaje w przyjaznych stosunkach z Rosją i nie nałożyła na nią sankcji z powodu wywołania i prowadzenia wojny z Ukrainą. Jak wiele innych krajów w Europie Serbia jest w dużym stopniu uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu - komentuje BBC. 

PAP/IAR/dad

Wielu Polaków z Żytomierszczyzny zdecydowało się na wyjazd do Polski

06.06.2022 08:36
Ewakuację z objętej wojną Ukrainy organizowała m.in. Wiktoria Laskowska, szefowa Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

W Warszawie rozpoczyna się 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

06.06.2022 08:20
Ponad stu śpiewaków z całego świata wystąpi na rozpoczynającym się dziś w Warszawie 11. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki. To największy konkurs wokalny w Polsce. Powstał 30 lat temu, założony przez Marię Fołtyn - gwiazdę scen operowych, legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki.

Kolejny rosyjski generał zginął na Ukrainie. "Został zdenazyfikowany i zdemilitaryzowany"

06.06.2022 09:37
Departament Komunikacji Strategicznej Biura Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził w nocy z niedzieli na poniedziałek na Facebooku śmierć rosyjskiego generała dywizji Romana Kutuzowa w bitwie pod Popasną.