Redakcja Polska

Wielu Polaków z Żytomierszczyzny zdecydowało się na wyjazd do Polski

06.06.2022 08:36
Ewakuację z objętej wojną Ukrainy organizowała m.in. Wiktoria Laskowska, szefowa Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.
Audio
  • Rozmowa z szefową Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktorią Laskowską [posłuchaj]
Denys Szmyhal zaznaczył, że jego kraj aktywnie współpracuje z rządem polskim, dziękował także za pomoc uchodźcom.
Denys Szmyhal zaznaczył, że jego kraj aktywnie współpracuje z rządem polskim, dziękował także za pomoc uchodźcom.PAP/Vitaliy Hrabar

Od pierwszego dnia wojny mieszkańcy Żytomierza doświadczyli rosyjskich ataków. Wiele osób, chcą chronić dzieci, zdecydowało się opuścić dom i uciec do Polski. Podróżować można było głównie prywatnymi samochodami, dlatego konieczna była pomoc dla tych, którzy aut nie mieli. Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie zorganizował transport specjalnymi autobusami, którymi można było dostać się do kraju. Ewakuację – najpierw na miejscu, później już na terenie Polski - koordynowała Wiktoria Laskowska, szefowa związku.

- W kraju Polacy z Żytomierza dochodzą do siebie po koszmarze, jaki przeżyli – mówi Wiktoria Laskowska w rozmowie z Ewą Plisiecką.

Wciąż potrzebna jest pomoc finansowa dla Polaków z Żytomierza – i tych, którzy dotarli do Polski, i tych, którzy zostali na miejscu. Związek apeluje o wpłaty na konto: Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie - PKO Bank Polski SA  02 1020 2368 0000 2602 0650 4080 (PLN, EURO)


Polacy z Żytomierza potrzebują pomocy 

Minister sprawiedliwości zmieniła pisownię swojego nazwiska z litewskiej na polską

25.05.2022 14:51
Litewska minister sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska skorzystała ze znowelizowanej ustawy o pisowni imion i nazwisk nielitewskich i zmieniła pisownię swego nazwiska z formy litewskiej na polską. Minister zaznaczyła na Facebooku, że czekała na to 33 lata.

Abp Mokrzycki: cieszymy się z odsłonięcia lwów. Ufamy, że to początek porządkowania spraw we Lwowie i Ukrainie

26.05.2022 09:40
Cieszymy się z inicjatywy jaką jest odsłonięcie lwów i ufamy, że będzie to początek porządkowania kolejnych spraw w naszej archidiecezji lwowskiej i całej Ukrainie - powiedział metropolita archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego abp. Mieczysław Mokrzycki.

Prezentacja katalogu o bibliotece Stanisława Augusta i pokaz map „Polonia et Lithuania et Ucraina” na Zamku Królewskim

27.05.2022 14:00
W siedzibie królów polskich odbyła się inauguracja katalogu wystawy „Splendor i wiedza. Biblioteka królewska Stanisława Augusta” oraz pokaz kolekcji map z kolekcji Tomasza Niewodniczańskiego.