Redakcja Polska

Rozmowa Zełenski-Scholz. Kiedy Niemcy wyślą broń, której potrzebuje Ukraina?

08.06.2022 14:01
W rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem poruszyłem kwestię tego, jak traktowani są ukraińscy jeńcy wojenni w rosyjskiej niewoli - przekazał w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że tematem rozmowy była też dalsza pomoc wojskowa dla Kijowa. Tymczasem Norwegia zdecydowała o dostarczeniu Ukrainie 22 samobieżnych haubic, z zastrzeżeniem, że kolejne transporty tego typu będą utajnione. 
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr ZełenskiPAP/Ukrinform/Volodymyr Tarasov

"Odbyłem rozmowę telefoniczną z Olafem Scholzem. Omówiliśmy wzmocnienie pomocy obronnej dla Ukrainy i to, jak zapewnić bezpieczeństwo żywieniowe na świecie. Poruszyłem sprawę przestrzegania przez Federację Rosyjską przestrzega prawa międzynarodowego dotyczącego traktowania jeńców wojennych. Podkreśliłem znaczenie decyzji o integracji Ukrainy z Unią Europejską" - napisał ukraiński prezydent na Twitterze .

Scholz i Zełenski zgodzili się, że trzeba zrobić wszystko, by umożliwić Ukrainie eksport zbóż, szczególnie drogą morską - poinformowało biuro prasowe niemieckiego rządu po rozmowie.

Dodano, że niemiecki kanclerz omówił z Zełenskim również swoją rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przeprowadzoną 28 maja. 

Norwegowie nie czekają na decyzję Niemców

Nie podano wyczekiwanej przez Ukraińców informacji o tym,, czy i kiedy Niemcy zdecydują się na dostarczenie ciężkiego sprzętu wojskowego. Tymczasem na taki krok zdecydowała się Norwegia, która przekazała Ukrainie 22 samobieżne haubice, także części zamienne, amunicję i inny sprzęt. Jak poinformowało w norweskie ministerstwo obrony, norweski rząd czekał na podanie do publicznej wiadomości tej darowizny ze względów bezpieczeństwa. "Kolejne darowizny mogą nie być ogłaszane lub komentowane" - napisano w oświadczeniu resortu.

Norweski minister obrony Bjørn Arild Gram powiedział, że siły zbrojne Ukrainy są zależne od pomocy Zachodu i bardzo potrzebują broni i sprzętu dla odparcia ataku wroga. - Ukraina dokładnie prosiła o taką broń jak wysłaliśmy. Obecnie wydarzenia na wojnie na Ukrainie wskazują na to, że niezbędne jest także przekazywanie ciężkiej artylerii i całych systemów broni- dodał minister.

Armia norweska niedawno wymieniła swoje działa artyleryjskie M109 na nowe z Korei Południowej, ale nadal posiada haubice M109. Przekazano 22 z nich, wraz z osprzętem, częściami zamiennymi i amunicją. Norwegia przeszkoliła także ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu. Szkolenie to odbyło się w Niemczech.

- To duży wkład i bardzo pożądany przez Ukrainę - powiedział norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.

PAP/IAR/dad

Siódmy pakiet sankcji wobec Rosji? Szef polskiego MSZ: UE musi już nad tym pracować

08.06.2022 10:02
Musimy zacząć pracować na siódmym pakietem sankcji, który powinien obejmować m.in. całkowite wstrzymanie importu rosyjskiego gazu i produktów petrochemicznych - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po wtorkowym spotkaniu ze swym austriackim odpowiednikiem Alexandrem Schallenbergiem.

Ofensywa Rosjan na Siewierodonieck. "To desperacka próba złamania woli walki Ukraińców"

08.06.2022 11:52
Rosja rzuciła swoje wyniszczone oddziały do ataku na Siewierodonieck, ale nie są one w stanie osiągnąć decydującego zwycięstwa, a jeśli Ukraińcy utrzymają wolę walki, mogą wygrać wojnę i wyzwolić cały kraj – twierdzi na łamach tygodnika "Time" analityk z think tanku American Enterprise Institute (AEI) Frederick Kagan.

Zwodowano pierwszy z gazowców dla PGNiG. Nosi imię "Lech Kaczynski"

08.06.2022 13:01
Pierwszy z gazowców LNG, które będą w czarterze długoterminowym polskiego koncernu PGNiG, wydokowano w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries. Statek nosi nazwę Lech Kaczynski i może pomieścić 174 tys. m3 gazu.