Redakcja Polska

Nieudany szturm Rosjan w Donbasie. Raport ukraińskiego sztabu

07.08.2022 12:00
Nie powiodła się próba rosyjskiego szturmu w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim. Rosjanie próbowali przejąć to miasto i pobliski Sołedar, aby rozszerzyć kontrolę w regionie - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Siły ukraińskie odparły kolejne ataki w okolicach Bachmutu
Siły ukraińskie odparły kolejne ataki w okolicach BachmutuFB/@GeneralStaffUA

Sztab przekazał, że walki z Rosjanami trwają w obwodach charkowskim, czernihowskim i donieckim. Okupanci atakują okolice Siewierska w obwodzie czernihowskim. Ponadto wróg nie poddaje się i prowadzi natarcie w kierunku Nowoługańska, Awdijiwki, Słowiańska i Kramatorska w obwodzie donieckim.

Rosjanie pod osłoną nocy przeprowadzili też ostrzał z powietrza w okolicach Spirnego. Eksplozje wstrząsnęły nocą Charkowem, Rosjanie ostrzelali miasto rakietami i z artylerii.

165. dzień wojny

W oficjalnym komunikacie sztabu na temat sytuacji na froncie w 165. dniu rosyjskiej inwazji ukraiński Sztab Generalny poinformował, że trwają walki w pobliżu Zaporoża oraz Nowopawliwki, gdzie najeźdźcy atakowali z powietrza i lądu.

Rosyjski szturm w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim zakończył się niepowodzeniem. Rosjanie próbowali przejąć to miasto i pobliski Sołedar, aby rozszerzyć kontrolę na zachodnich obrzeżach Doniecka.

"Wróg odmawia udziału w walkach"

Ukraińscy żołnierze utrzymali jednak pozycje i odepchnęli najeźdźców. Żołnierze kontynuują ataki na skupiska siły żywej, sprzętu wojskowego oraz magazynów amunicji wojska rosyjskiego. "W wyniku strat skład osobowy wroga na niektórych odcinkach odmawia udziału w walkach i stosuje sabotaż" - czytamy na Facebooku.

Dodatkowo według sztabu generalnego sił ukraińskich w gotowości do ataku są cztery rosyjskie jednostki przenoszące pociski manewrujące odpalane z morza.

IAR/PAP/ho

Szefowa ukraińskiego biura Amnesty International podała się do dymisji

06.08.2022 16:49
Szefowa ukraińskiego biura Amnesty International Oksana Pokalczuk podała się do dymisji. Argumentowała, że organizacja propaguje kremlowską propagandę. Chodzi o raport, w którym Amnesty International skrytykowała militarną odpowiedź Ukrainy na inwazję Rosji. 

Erdogan proponuje spotkanie Putin-Zełenski w Stambule. Mówi też o kontynuacji dialogu z Rosją

07.08.2022 07:45
Prezydent Turcji poinformował, że podczas spotkania z Władimirem Putinem zaproponował mu spotkanie z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim w Stambule. Potwierdził też, że Ankara zgodziła się na częściową płatność za rosyjski gaz w rublach.

Grupa Wagnera werbuje więźniów. Tysiące z nich mają walczyć na Ukrainie

07.08.2022 09:00
Rosyjska firma najemnicza nazywana grupą Wagnera zwerbowała w zakładach karnych w Rosji ponad 1800 więźniów na wojnę przeciw Ukrainie. Niektórzy zostali ranni bądź zginęli na froncie - podał portal Wiorstka, który zebrał dane we współpracy z fundacją Ruś Siedząca.