Redakcja Polska

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ na wniosek Ukrainy

25.09.2022 16:00
Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z inicjatywy Ukrainy odbędzie się we wtorek - poinformowała  agencja Ukrinform. Tematem mają być pseudoreferenda, organizowane przez Rosję na okupowanych terenach ukraińskich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/JUSTIN LANE

Wniosek o zwołanie posiedzenie złożył w Nowym Jorku stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca, który w uzasadnieniu napisał: "W związku z przygotowaniami Federacji Rosyjskiej do dalszego naruszania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy poprzez organizowanie pseudoreferendów na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, co jest także rażącym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych oraz podstawowych norm i zasad prawa międzynarodowego".

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z inicjatywy Ukrainy odbędzie się we wtorek - poinformowała w nocy z soboty na nadzielę agencja Ukrinform. Tematem mają być pseudoreferenda, organizowane przez Rosję na okupowanych terenach ukraińskich.

Fałszywe referenda

Stanowisko Ukrainy w tej kwestii przedstawił także wcześniej rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko, który napisał na Twitterze: "Rosja powinna ponosić odpowiedzialność za przeprowadzanie fałszywych referendów na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy i próby zmiany uznanych międzynarodowo granic naszego państwa z naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych".

Posiedzenie RB ONZ ma się rozpocząć we wtorek o godzinie 15:00 czasu lokalnego (21:00 czasu polskiego).

Od piątku władze okupacyjne w zajętych częściowo przez wojska rosyjskie czterech obwodach na wschodzie i południu Ukrainy przeprowadzają pseudoreferenda aneksyjne. Głosowania na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego mają potrwać do wtorku.

PAP/ho

W obwodzie chersońskim ludzie zmuszani do głosowania za członków rodziny na pseudoreferendum

24.09.2022 14:15
"Drugi dzień teatru absurdu" - napisał o przebiegu pseudoreferendum Jurij Sobolewski, przedstawiciel lojalnych wobec Kijowa władz obwodu chersońskiego.

Szef MON: powołujemy Komponent Ochrony Pogranicza. Wojsko wesprze Straż Graniczną

25.09.2022 10:00
- Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani, postanowiłem powołać Komponent Ochrony Pogranicza w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej - mówił na Podlasiu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Kolejne protesty przeciw mobilizacji w Rosji. Zatrzymano ponad 1300 osób

25.09.2022 13:49
W wielu miastach Rosji trwają protesty przeciwko mobilizacji ogłoszonej przez Władymira Putina w środę. Największe demonstracje zorganizowano w Moskwie i Petersburgu.