Redakcja Polska

W obwodzie chersońskim ludzie zmuszani do głosowania za członków rodziny na pseudoreferendum

24.09.2022 14:15
"Drugi dzień teatru absurdu" - napisał o przebiegu pseudoreferendum Jurij Sobolewski, przedstawiciel lojalnych wobec Kijowa władz obwodu chersońskiego.
Audio
  • W 4 obwodach Ukrainy trwa organizowane przez okupacyjne siły pseudoreferendum w sprawie przyłączenia do Rosji. Jak mówił rzecznik Sztabu Generalnego Ołeksandr Sztupun, mieszkańcy oddają głos z domów [posłuchaj]
Pseudoreferenda na okupowanych terytoriach. Rosjanie zmuszają cywilów do głosowania
Pseudoreferenda na okupowanych terytoriach. Rosjanie zmuszają cywilów do głosowaniaALEXANDER ERMOCHENKO/Reuters/Forum

W częściowo okupowanym obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, podczas pseudoreferendum w sprawie aneksji tego regionu po domach chodzą tzw. komisje wyborcze w asyście uzbrojonych ludzi i każą głosować mieszkańcom za członków rodziny, których nie ma w domu - informują władze ukraińskie.

"Drugi dzień teatru absurdu" - napisał o przebiegu pseudoreferendum Jurij Sobolewski, przedstawiciel lojalnych wobec Kijowa władz obwodu chersońskiego. 

"Lokale wyborcze nadal świecą pustkami. +Komisje wyborcze+ w asyście uzbrojonych żołnierzy koczują po obwodzie polując na wyborców, którzy starają się wszelkimi sposobami uniknąć spotkania" - napisał Sobolewski w serwisie Telegram

Jak przekazał, dochodzi do sytuacji, że nawet ktoś, kto już musiał oddać głos, zostaje do tego zmuszony ponownie. Jeśli zaś tzw. komisje wyborcze obchodzące mieszkania zastały w domu tylko jednego członka rodziny, to zmuszają go, by wziął kilka kart do głosowania i oddał głosy za wszystkich pozostałych.

Od piątku władze okupacyjne w zajętych częściowo przez wojska rosyjskie czterech obwodach na wschodzie i południu Ukrainy przeprowadzają pseudoreferenda w sprawie aneksji tych terenów do Rosji. Głosowania na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego mają potrwać do wtorku.  

W 4 obwodach Ukrainy trwa organizowane przez okupacyjne siły pseudoreferendum w sprawie przyłączenia do Rosji. Jak mówił rzecznik Sztabu Generalnego Ołeksandr Sztupun, mieszkańcy oddają głos z domów: "Na tymczasowo zajętym i okupowanym terytorium Ukrainy władze okupacyjne organizują tak zwane referenda. Ze względu na niską frekwencję pracownicy komisji wyborczych w towarzystwie uzbrojonych rosyjskich żołnierzy udają się z kartami wyborczymi bezpośrednio do miejsc zamieszkania."

Ponadto na okupowanych przez Rosjan terenach trwa mobilizacja, ogłoszona w tym tygodniu przez Władimira Putina: "W obwodach zaporoskim i chersońskim mężczyznom w wieku poborowym, którzy zrzekli się obywatelstwa ukraińskiego na rzecz rosyjskiego, władze okupacyjne zaczęły wydawać wezwania do mobilizacji." 

W raporcie Sztabu Generalnego poinformowano też o sytuacji na froncie. Ukraińska armia odpiera ataki wojsk rosyjskich w obwodach donieckim i charkowskim. Ukraińcy zadają też straty Rosjanom ostrzeliwując ich pozycje. Ponad 35 ukraińskich miejscowości poniosło znaczne straty.

IAR/PAP/ks

II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii. Polskie „mini Davos” powraca do Berna

24.09.2022 11:30
Już po raz drugi w stolicy Konfederacji spotkają się na zaproszenie Ambasady RP w Bernie przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci i urzędnicy z Polski i Szwajcarii, aby dyskutować o zacieśnianiu dwustronnej współpracy. Szczególnie silna będzie reprezentacja samorządowców. II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii odbędzie się w dniach 3 i 4 października w Bernie.   

Minister Zbigniew Rau o ofensywie dyplomatycznej Zachodu

24.09.2022 10:13
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekonuje, że świat coraz lepiej rozumie, kto na Ukrainie jest agresorem, a kto ofiarą.

Finlandia nie będzie wpuszczała Rosjan na swoje terytorium. Litwa odmawia azylu, Belgia wiz

24.09.2022 10:21
Od czasu zarządzenia przez Władimira Putina częściowej mobilizacji liczba przekraczających ją Rosjan stale rośnie. Finlandia nie będzie wpuszczała Rosjan na swoje terytorium ani dawała azylu dezerterom.

W Rosji zaczęły się zatrzymania na protestach przeciwko mobilizacji na wojnę na Ukrainie

24.09.2022 13:51
Rosji zaczęły się zatrzymania na sobotnich akcjach protestu przeciwko mobilizacji na wojnę na Ukrainie - podaje niezależna telewizja Dożd.