Redakcja Polska

Zbigniew Rau w USA: w przypadku ataku nuklearnego Rosji, reakcja NATO musi być niszcząca

28.09.2022 15:28
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że NATO powinno odpowiedzieć w sposób konwencjonalny, ale niszczący na ewentualne użycie przez Rosję taktycznej broni nuklearnej.
Audio
  • Ukraina Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że NATO powinno odpowiedzieć w sposób konwencjonalny, ale niszczący na ewentualne użycie przez Rosję taktycznej broni nuklearnej . Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Zbigniew Rau podczas wywiadu
Zbigniew Rau podczas wywiaduFot.: Twitter/Łukasz Jasina @RzecznikMSZ

W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC News szef polskiej dyplomacji powiedział, że uruchomienie mobilizacji w Rosji dowodzi, iż Wadimir Putin przegrywa wojnę na Ukrainie. Wyraził jednak przekonanie, że mobilizacja nie pomoże Rosji. - Jest bardzo mało prawdopodobne, że ci, którzy są teraz mobilizowani, którzy są słabo wyszkoleni i słabo wyposażeni, zmienią przebieg wojny - mówił minister. Zbigniew Rau dodał, że mobilizacja może zmienić stosunek Rosjan do wojny, ponieważ każda rodzina znajdzie się w sytuacji, że jej bliscy zostać mogą zostać wysłani na Ukrainę i zabici.

Szef polskiej dyplomacji powiedział też, że odpowiedź na użycie przez Rosję broni nuklearnej powinna być zdecydowana i stanowcza. - NATO powinno odpowiedzieć w sposób konwencjonalny, ale odpowiedź ta powinna być niszcząca. To jest jasny komunikat, który sojusz NATO wysyła teraz do Rosji - powiedział minister.

Zbigniew Rau oświadczył również, że z prawnego punktu widzenia referenda na zajętych przez Rosję terytoriach nie mają znaczenia, ponieważ społeczność międzynarodowa nie uzna ich wyników. - Jednak może to pomóc Władimirowi Putinowi uzasadnić podjęcie przez niego nadzwyczajnych środków - powiedział szef polskiego MSZ.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Rau USA Rosja NATO

Sejm uczcił pamięć ofiar eksperymentów pseudomedycznych w Ravensbrűck

28.09.2022 13:03
Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie 80. rocznicy pierwszych eksperymentów pseudomedycznych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrűck oraz uczcił pamięć ich ofiar - kobiet z Polski.

Wkrótce rusza 13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

28.09.2022 16:00
Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w ciekawy i różnorodny sposób prezentuje  dorobek muzyczny Krzysztofa Komedy z różnych muzycznych perspektyw.  Festiwal  jest miejscem  konfrontacji polskich oraz zagranicznych artystów których inspiruje twórczość „ Chopina polskiego jazzu” .

Müller o wpisie Sikorskiego: przykład polityki, która jest szkodliwa i służy propagandzie rosyjskiej

28.09.2022 14:32
To przykład polityki, która jest szkodliwa, wykorzystywana przez propagandę rosyjską - mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller pytany o wpis europosła PO Radosława Sikorskiego ws. Nord Stream. Dodał, że Sikorski był współautorem polityki ocieplania sojuszu z Rosją.