Redakcja Polska

"Kolejny atak terrorystyczny Rosji. Nie damy się zastraszyć". Ambasador Ukrainy o wybuchach w Kijowie

17.10.2022 10:28
Rosja kolejny raz atakuje Kijów, teraz irańskimi dronami. Jedna maszyna uderzyła w budynek mieszkalny. Ataki skomentował w mediach społecznościowych ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. "Kolejny atak terrorystyczny Rosji. Nie damy się zastraszyć" - podkreślił.
Audio
  • Rosja wykorzystała irańskie drony do ataku na Kijów. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Kijów po rosyjskim nalocie.
Kijów po rosyjskim nalocie.PAP/Newscom/Ukrainian Police

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował o dwóch kolejnych wybuchach w rejonie szewczenkowskim w centrum ukraińskiej stolicy. Zaapelował do mieszkańców o pozostanie w schronach. 

Wasyl Zwarycz we wpisie na Twitterze podkreślił, że od poniedziałkowego poranka Rosja atakuje Kijów irańskimi dronami. "Jeden z dronów uderzył w dom mieszkalny w centrum miasta" - dodał.

Rosjanie dokonali ataku z powietrza na Kijów. W stolicy Ukrainy słychać było wybuchy. Przyczyną eksplozji w Kijowie były ataki rosyjskich dronów kamikadze produkcji irańskiej. Rano maszyny te uderzyły w obiekty w centrum stolicy - m.in. w dzielnicy Szewczenkowskiej. Jak poinformowały władze Kijowa wybuchł tam pożar w niezamieszkanym obiekcie. Uszkodzonych zostało też kilka budynków mieszkalnych.

Osiemnaście osób zostało uratowanych z budynku mieszkalnego w Kijowie, w którym doszło do eksplozji w wyniku rosyjskiego ataku przy użyciu irańskich dronów - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Dwie osoby są pod gruzami.

Wojska rosyjskie ostatniej doby intensywnie szturmowały w Donbasie. Jak wynika z porannego raportu Sztabu Generalnego, Rosjanie ostatniej doby z powietrza zaatakowali ponad 20 miejscowości. Jedynie na południowym odcinku frontu Ukraińska armia zestrzeliła 11 dronów kamikadze. 

Z kolei na froncie Rosjanie już od wielu tygodni szturmują w kierunku Bachmutu i Awdijewki na zachodnich rubieżach Doniecka. Jak wynika z porannego raportu Sztabu Generalnego, ostatniej doby Rosjanie w Donbasie dokonali 9 takich nieudanych szturmów. Rosjanie do działań bojowych coraz częściej angażują niedawno zmobilizowanych. Wysyłają też na front skazanych.


PAP/IAR/dad

Ukraina i Turcja przedłużą porozumienie zbożowe

16.10.2022 17:17
Ukraina i Turcja przedłużą porozumienie dotyczące eksportu ukraińskiego zboża przez cieśniny Bosfor i Dardanele. Jak przekazała agencja Ukrinform, minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oraz minister obrony Turcji Hulusi Akar porozumieli się w tej sprawie podczas spotkania w Stambule.

Rosja wywołała wielki światowy głód. Biały Dom przedstawił przerażające prognozy

17.10.2022 09:18
Anthony Blinken, sekretarz stanu USA w oświadczeniu z okazji Światowego Dnia Żywności, które zamieszczone zostało na stronie Departamentu Stanu USA, napisał, że "wojna na Ukrainie może zwiększyć o 70 milionów liczbę ludzi na świecie, którzy są w stanie ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego".