Redakcja Polska

Rosja wywołała wielki światowy głód. Biały Dom przedstawił przerażające prognozy

17.10.2022 09:18
Anthony Blinken, sekretarz stanu USA w oświadczeniu z okazji Światowego Dnia Żywności, które zamieszczone zostało na stronie Departamentu Stanu USA, napisał, że "wojna na Ukrainie może zwiększyć o 70 milionów liczbę ludzi na świecie, którzy są w stanie ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego".
Sekretarz stanu USA: wojna na Ukrainie może zwiększyć o 70 milionów liczbę głodujących ludzi
Sekretarz stanu USA: wojna na Ukrainie może zwiększyć o 70 milionów liczbę głodujących ludzishutterstock.com/JLwarehouse

"Na początku 2022 roku ponad 190 milionów ludzi znalazło się w warunkach ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Wojna na Ukrainie może dodać kolejne 70 milionów ludzi. Miliony stają w obliczu głodu i niedożywienia" - napisał Anthony Blinken.

Podkreślił, że łączny wpływ globalnej pandemii, rosnąca presja kryzysu klimatycznego, wysokie ceny energii i nawozów oraz konflikty zbrojne, "w tym brutalna wojna agresji Rosji na Ukrainę", zakłóciły łańcuchy produkcji oraz dostaw i doprowadziły do gwałtownego spadku dostaw żywności, zwłaszcza dla najbardziej wrażliwych grup ludności.

"Konflikty napędzają głód bez sumienia, ponieważ przemoc uniemożliwia dotarcie żywności do najbardziej potrzebujących. Zakłócenia pandemiczne w łańcuchach dostaw zdestabilizowały systemy żywnościowe. Wysokie ceny i problemy z dostępnością zmniejszają zużycie nawozów. Od susz w Rogu Afryki po powodzie w Pakistanie widzimy również, jak zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla naszych dostaw żywności. Niektóre części Somalii są zagrożone głodem po raz drugi w ciągu nieco ponad dekady" - oświadczył Anthony Blinken. 

Umowa ws. odblokowania eksportu 

Porozumienie w sprawie odblokowania eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne zostało podpisane w lipcu w Stambule. Jego stronami są Ukraina, Rosja, Turcją i ONZ.

Umowę zawarto, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Porozumienie ma też zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

Strony zgodziły się, że statki handlowe zmierzające do tych portów nie będą atakowane. Podczas wejścia i wyjścia do zaminowanych przez Ukraińców z przyczyn obronnych portów są pilotowane przez ukraińskich nawigatorów. Obecnie trwają prace nad przedłużeniem porozumienia.

 

IAR/PAP/dad

Rakiety ATACMS bardzo pomogłyby Ukrainie, ale Biały Dom wciąż odmawia ich wysłania, niejasno się tłumacząc

16.10.2022 15:23
Amerykańskie ATACMS, wystrzeliwane z HIMARS-ów rakiety o zasięgu 300 km, od dawna są na szczycie listy życzeń Ukraińców ubiegających się o broń z USA. Dotychczas Waszyngton konsekwentnie jednak ich Kijowowi odmawia. "Ktoś w administracji śmiertelnie się boi sprowokowania Rosji" - powiedział republikański kongresmen Adam Kinzinger. Ale to tylko jedno z wielu tłumaczeń.

Ukraina i Turcja przedłużą porozumienie zbożowe

16.10.2022 17:17
Ukraina i Turcja przedłużą porozumienie dotyczące eksportu ukraińskiego zboża przez cieśniny Bosfor i Dardanele. Jak przekazała agencja Ukrinform, minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oraz minister obrony Turcji Hulusi Akar porozumieli się w tej sprawie podczas spotkania w Stambule.

"Kolejny atak terrorystyczny Rosji. Nie damy się zastraszyć". Ambasador Ukrainy o wybuchach w Kijowie

17.10.2022 10:28
Rosja kolejny raz atakuje Kijów, teraz irańskimi dronami. Jedna maszyna uderzyła w budynek mieszkalny. Ataki skomentował w mediach społecznościowych ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. "Kolejny atak terrorystyczny Rosji. Nie damy się zastraszyć" - podkreślił.