Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki: jeszcze nigdy Davos nie było tak blisko Kijowa

18.01.2023 12:21
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że głównym tematem w światowego Forum Ekonomicznego w Davos jest zaprowadzenie sprawiedliwego pokoju na Ukrainie. - To podstawowa rzecz - podkreślił szef rządu.
Premier Morawiecki w Davos
Premier Morawiecki w Davostwitter.com/PremierRP

Premier wskazał, że Polska pełni rolę europejskiego think-tanku. - Jeszcze nigdy Davos nie było tak blisko Kijowa. (..) Jesteśmy tymi, którzy są najbliżej Ukrainy i którzy są najmocniej zaangażowani - razem z sojusznikami z NATO - we wsparcie - podkreślił.

Jak dodał, Polacy są często pytani w Davos o recepty na przyszłość, a także o to, w jaki sposób powinno się dalej razem pomagać Ukrainie.

Działania po pandemii i wojnie

Szef polskiego rządu zwrócił także uwagę, że innym istotnym tematem poruszanym w Davos jest to, w jaki sposób świat ma powrócić do szybkiego rozwoju gospodarczego po pandemii oraz po rosyjskiej wojnie na Ukrainie. - Odbudowa łańcuchów produkcji w w oparciu o Europę Centralną jest wielką szansą i mamy okazję z tego skorzystać poprzez naszą otwartość na inwestorów. To wielka sprawa - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział też, że w zeszłym roku w Polsce odnotowaliśmy znaczący przyrost inwestycji zagranicznych. Podkreślił, że wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. - Myślę, że to jest bardzo silny znak zaufania w naszym biznesowym modelu. Staramy się silnie ewoluować od przystani fiskalnej w stronę przystani inwestycyjnej. Stworzyliśmy efektywny system wspierania zarówno rodzimych jak i zagranicznych inwestorów, dlatego Polska jest teraz wymarzonym miejscem na mapie Europy dla rozwoju nowoczesnych inwestycji na mapie Europy - ocenił.

Szef rządu zaznaczył, że w Davos poruszany jest także temat nowego, bardziej sprawiedliwego porządku fiskalnego. - Tak, aby raje podatkowe nie oznaczały piekła dla uczciwych krajów i przedsiębiorców - tłumaczył. Podkreślił, że w tej kwestii głos naszego kraju jest coraz lepiej słyszany.

Polska reprezentacja w Davos

W szwajcarskim Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne, na którym przywódcy polityczni spotykają się z prezesami największych światowych korporacji. Polskę w Davos reprezentuje tam delegacja, na czele której stoją prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że do Davos przyjechali przedstawiciele firm i koncernów o ważnym i strategicznym znaczeniu. Premier powiedział, że w odniesieniu do surowców energetycznych, takich jak rola naftowa czy gaz, następuje istotna restrukturyzacja przemysłu. W tym kontekście, jak tłumaczył, zaangażowanie zagranicznych i krajowych inwestorów ma istotne znaczenie.IAR/PAP/PR24/dad

Szef Rady Europejskiej opowiedział się za przekazaniem czołgów Ukrainie

18.01.2023 11:17
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel opowiedział się za dalszym dozbrajaniem Ukrainy i przekazywaniem jej ciężkiego sprzętu, w tym czołgów. Podkreślił, że wspieranie wojskowe Ukrainy to wspieranie pokoju, demokracji i międzynarodowego porządku.

Zagadkowe nurkowanie Hiszpanów w Zatoce Gdańskiej. Mogli szpiegować?

18.01.2023 11:59
Służby w nocy w Zatoce Gdańskiej odnalazły trzech Hiszpanów. Mężczyźni twierdzili, że chcieli nurkować w poszukiwaniu bursztynu, ale zepsuła im się łódź. Nie posiadali oni jednak żadnych pozwoleń. Ponadto w łodzi nie było wyposażenia do połowu bursztynu, za to bardzo drogi sprzęt do nurkowania, w tym skuter do podwodnego przemieszczania się na duże odległości.