Redakcja Polska

Zbrodniarz Putin. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy

18.03.2023 09:54
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
Audio
  • Władimir Putin oskarżony o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz jego aresztowania. Jest też nakaz aresztowania rosyjskiej komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira PutinaPAP/EPA/PAVEL BEDNYAKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.


Posłuchaj
00:57 12257256_1.mp3 Władimir Putin oskarżony o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz jego aresztowania. Jest też nakaz aresztowania rosyjskiej komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)

 

Putin i Lwowa-Biełowa są podejrzani o to, że odpowiadają za "zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach ludności (dzieci) i bezprawnym przesiedlaniu ludności (dzieci) z okupowanych terenów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej" - napisano w komunikacie MTK. Zaznaczono, że przestępstwa te były popełniane co najmniej od 24 lutego 2022 r. i stanowią naruszenie mówiącego o zbrodniach wojennych artykułu 8. Statutu Rzymskiego - międzynarodowego aktu prawnego ustanawiającego MTK.

Indywidualna odpowiedzialność karna

Istnieją podstawy, by sądzić, że rosyjski prezydent i rzeczniczka praw dziecka ponoszą indywidualną odpowiedzialność karną za te przestępstwa, popełniwszy je bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami lub za ich pośrednictwem - uzasadniono decyzję sędziów MTK.

Putin jest dodatkowo podejrzewany o niewłaściwe sprawowanie nadzoru nad swoimi cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy dopuścili się tych przestępstw lub pozwolili na to, by je popełniono - napisano. Ponieważ ci ludzie znajdowali się pod faktyczną władzą i kontrolą Putina, jest on za to odpowiedzialny jako ich zwierzchnik - dodano.

Tajne nakazy aresztowania

Nakazy aresztowania pozostają tajne, by chronić ofiary, świadków i sam proces śledztwa - zaznaczył w komunikacie MTK. Niemniej w tej sprawie, biorąc pod uwagę, że przestępstwa, których dotyczy, najprawdopodobniej są ciągle popełniane, publiczna świadomość istnienia tych nakazów może przyczynić się do zapobieżenia im w przyszłości - podkreślili sędziowie. - Dlatego też upoważniliśmy sekretariat do upublicznienia nakazów wraz z nazwiskami podejrzanych, wymienieniem przestępstw, za które są ścigani, i trybu, w jakim za nie odpowiadają - podsumowano.

- To ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez MTK, sędziowie przeanalizowali informacje i dowody przedstawione przez prokuraturę i orzekli, że istnieją wiarygodne oskarżenia przeciwko tym osobom - powiedział w nagraniu wideo o tej decyzji prezes MTK sędzia Piotr Hofmański. - MTK odegrało swoją rolę, wydając nakazy; ich wykonanie zależy od współpracy międzynarodowej - podkreślił.

Międzynarodowy Trybunał Karny

MTK z siedzibą w Hadze w Holandii jest trybunałem międzynarodowym powołanym do sądzenia osób fizycznych. Ma uprawnienia do rozpoznawania oskarżeń o zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Statut Rzymski został przyjęty przez ponad 120 krajów, w tym Rosję, która jednak w 2016 r. się z niego wycofała. Rosyjskie władze nie dokonują zatem ekstradycji podejrzanych, którzy mogą jednak być wydani przez inne państwa, będące stronami statutu. Ukraina również nie jest stroną statutu, ale zadeklarowała, że uznaje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli trybunał zdecyduje się je zbadać.

Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie zostało wszczęte 3 marca 2022 r. na wniosek kilkudziesięciu państw, w tym Polski. Prokuratura MTK przesłała sędziom wniosek o wydanie nakazów aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej 22 lutego b.r.


PAP/dad

Słowacki rząd zdecydował - przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29

17.03.2023 15:57
- Słowacki rząd zdecydował o przekazaniu Ukrainie trzynastu myśliwców MiG-29 - poinformował po posiedzeniu gabinetu premier Eduard Heger. - Myśliwce będą wykorzystywane do ochrony ukraińskich obywateli - podkreślił szef rządu.

Rozbicie rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce. Kolejne trzy osoby trafiły do aresztu

17.03.2023 17:08
- Kolejne decyzje sądu ws. szajki szpiegów działających na rzecz Rosji. Pozostałe trzy osoby podejrzane o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi trafiły do aresztu - dowiedziała się PAP. Wcześniej w śledztwie ABW i lubelskiego wydziału Prokuratury Krajowej tymczasowo aresztowano sześć osób.

Nakaz aresztowania Putina. Departament Stanu: odpowiedzialni za zbrodnie wojenne muszą zostać rozliczeni

18.03.2023 11:21
- Wszyscy widzieliśmy zbrodnie wojenne popełniane przez Rosję od początku tej wojny. Popieramy ich rozliczanie - powiedział rzecznik Departamentu Stanu, komentując wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina.