Redakcja Polska

Książę William z wizytą w Polsce. Odwiedził brytyjskich żołnierzy w Rzeszowie

23.03.2023 08:22
Książę William rozpoczął w środę dwudniową wizytę w Polsce. Następca tronu Wielkiej Brytanii chciał podziękować brytyjskim i polskim żołnierzom za ich służbę i dowiedzieć się więcej o tym, jaką opieką otoczono ukraińskich uchodźców - piszą brytyjskie media. Pierwszym punktem wizyty księcia Williama w Polsce było spotkanie z żołnierzami na terenie jednostki 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Następca brytyjskiego tronu spotkał się także z żołnierzami kontyngentu międzynarodowego, w którym służą m.in. przedstawiciele brytyjskiej armii.
Rzeszów: wicepremier M. Błaszczak spotkał się z księciem Williamem i brytyjskimi żołnierzami
Rzeszów: wicepremier M. Błaszczak spotkał się z księciem Williamem i brytyjskimi żołnierzamiTwitter/MON

Przyszły monarcha rozmawiał z ministrem obrony narodowej, wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem oraz wojewodą podkarpackim Ewą Leniart. Książę Walii pytał o sytuację w regionie po 24 lutego 2022 roku, a także o to, w jaki sposób organizowana była pomoc dla ukraińskich uchodźców.

Ewa Leniart przedstawiła rządową strategię opartą na funkcjonowaniu punktów recepcyjnych. Zwróciła też uwagę, że zorganizowanie pomocy było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu służb, samorządów, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Podkarpacia.

Książę William dopytywał także o sposób relokacji obywateli Ukrainy. Wojewoda przypomniała o wsparciu ze strony polskich kolei, Państwowej Straży Pożarnej oraz regionalnego samorządu.

Spotkanie z szefem MON

W spotkaniu uczestniczył także wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który podziękował Brytyjczykom za owocną współpracę, a w szczególności za ich obecność w województwach graniczących z Ukrainą - podkarpackim i lubelskim. - Kiedy Rosja napadła na Ukrainę i przyjmowaliśmy miliony uchodźców, polskie służby były wspierane przez żołnierzy brytyjskich - jestem za to ogromnie wdzięczny - mówił szef MON.

Mariusz Błaszczak podziękował także brytyjskim żołnierzom za osłonę lotniska w Jasionce koło Rzeszowa, które stało się głównym hubem transportowym dla pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy. Brytyjczycy obsługują system przeciwrakietowy, który chroni niebo w tej okolicy.

Obecnie w Polsce przebywa ok. 400 żołnierzy brytyjskich, których większość rozlokowana jest na południowym wschodzie kraju. - Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Jestem dumny z tego, że w obecności księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości, mogę podziękować żołnierzom brytyjskim i polskim za wspólną służbę na polskiej ziemi - powiedział podczas spotkania z księciem Williamem i żołnierzami Błaszczak.

"Od grudnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. w Polsce przebywał pododdział wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii, który współpracował z Wojskiem Polskim w zakresie wzmacniania granicy z Białorusią. Od czerwca 2022 r. w Polsce stacjonuje brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre" - przypomniało MON.

Książę William spotka się w Warszawie z prezydentem Dudą

Jutro o 11.00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z następcą brytyjskiego tronu, księciem Walii. O spotkaniu poinformowała Kancelaria Prezydenta.


IAR/PAP/dad

Ukraińcy zaimponowali Amerykanom podczas szkolenia z obsługi systemu Patriot. "Chcieli tylko więcej zupy"

22.03.2023 17:17
Ukraińscy żołnierze zaimponowali amerykańskim szkoleniowcom, którzy uczyli ich obsługi systemu obrony przeciwlotniczej Patriot - napisała w środę CNN. US Army przeszkoliła 65 żołnierzy i żołnierek Ukraińskich Sił Zbrojnych w wieku od 19 do 67 lat. Amerykanie nie kryją zaskoczenia, jak szybko Ukraińcy przyswoili działania z tym sprzętem i że do szkolenia mieli tylko jedną uwagę: więcej zup w żołnierskiej diecie.

Pierwsza Dama odwiedziła Szkołę Polską im św. Królowej Jadwigi w Tbilisi

22.03.2023 16:13
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Szkołę Polską im świętej Królowej Jadwigi w Tbilisi. Przekazała kadrze pedagogicznej wyrazy uznania i wdzięczności za działalność edukacyjną i budowanie wspólnoty polskiej w Gruzji. Wizyta Małżonki Prezydenta w gruzińskiej stolicy związana jest z realizacją akcji "Pomocy Polakom na Wschodzie".