Redakcja Polska

Wizyta premiera na Litwie. Mateusz Morawiecki odwiedził cmentarz Na Rossie

02.05.2023 13:53
Premier Mateusz Morawiecki złożył wieńce na cmentarzu Na Rossie w Wilnie. Szef polskiego rządu rozpoczął oficjalną wizytę na Litwie.
Audio
  • Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na Litwie, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości składania wieńców na cmentarzu Na Rossie w Wilnie
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości składania wieńców na cmentarzu Na Rossie w WilniePAP/Rafał Guz

Mateusz Morawiecki spotka się w Wilnie z litewską premier Ingridą ŠimonytePoruszone mają być kwestie bezpieczeństwa i współpracy na arenie międzynarodowej. Politycy omówią również sytuację na Ukrainie oraz sankcje wobec Rosji i Białorusi.

Szef polskiego rządu spotka się też dzisiaj z prezydentem Gitanasem Nausedą, a po godz. 16 razem z premier Litwy weźmie udział w otwarciu nowego skrzydła Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W budynku powstało m.in nowe studio telewizji TVP Wilno oraz sala teatralna.

Koncert "Polska w sercu"

Artur Ludkowski, dyrektor tej placówki, zaznacza, że rozbudowa obiektu to także możliwość szerszej promocji polskiej kultury na Litwie. - Jesteśmy otwarci na wszystkie imprezy, które organizują u nas też inne organizacje. Dom Kultury Polskiej staje się jednocześnie ośrodkiem życia Polaków na Litwie - wyjaśnia. Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nowa placówka ma też sprzyjać kultywowaniu i rozwijaniu związków z Polską. To także ożywienie działalności kulturalnej i społecznej, która służy pogłębianiu dialogu między narodami Polski i Litwy.

Wieczorem z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi RP oraz rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie, na Placu Ratuszowym w Wilnie odbędzie się koncert "Polska w sercu". Będzie on transmitowany w TVP1 i TVP Wilno.

IAR/ho

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ilu naszych rodaków mieszka w innych krajach?

02.05.2023 09:19
2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Święto nawiązuje do przedwojennej tradycji, zgodnie z którą 2 maja obchodzono Dzień Imigranta.

Dzień Flagi RP. Święto upamiętnia polskie symbole narodowe

02.05.2023 09:39
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej. To święto ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Biuro "Niepodległa" zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą

02.05.2023 10:43
Propozycje biura to przygotowane m.in. z myślą o Polonii podcasty „Halo, tu Niepodległa" o słynnych Polakach, którzy przyczynili się do wzmocnienia wizerunku Polski na świecie.