Polskie Radio
Section05
flaga

Alicja Góralczyk de Ixtlapale: podróżuję z polską flagą przez kontynenty

Alicja Góralczyk de Ixtlapale z polską flagą w walizce przemierzyła kontynenty w poszukiwaniu mądrości życiowej. Napisała książkę „Alicja w krainie Tajów”, jednak miłość swojego życia spotkała na ulicach Warszawy. Z mężem zamieszkała w Meksyku. Ale przyznaje, że „na wakacje jeździ się do Polski”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii 3 Maja Meksyk Tajlandia POLSKA Małgorzata Frydrych

PR24 Dlaczego "byliśmy skazani na biało-czerwone barwy"? Członek Komisji Heraldycznej tłumaczy

- W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja miała w Warszawie miejsce spontaniczna manifestacja. Panie i panowie wychodzący na ulice świadomie demonstrowali biało-czerwone barwy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Robert Szydlik (członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 patriotyzm Dzień Flagi i Dzień Polonii flagi państwowe flaga historia Polski

Biało-czerwone barwy w naszych domach. Trwa akcja #flaga

Biuro Programu "Niepodległa" zachęca wszystkie Polki i wszystkich Polaków do włączenia się w akcję #flaga, czyli do wywieszenia biało-czerwonych barw w swoich domach i miejscach pracy. O szczególnym znaczeniu flagi i o respektowaniu jej barw mówił w "Trójce przed południem" Wojciech Kirejczyk, dyrektor programu "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  Trójka majówka Katarzyna Cygler barwy flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii

Od herbów do sztandaru. Jak zmieniały się symbole państwa?

Dziś, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowiono w roku 2004, a celem jest "promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych". Zanim jednak barwy biało-czerwone zostały uznane za narodowe, sztandarem państwa był biały orzeł na czerwonym tle, z herbem aktualnego monarchy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii Agnieszka Kunikowska KULTURA