Polskie Radio
Section05
flaga

Siostra Bernadeta Pasińska o łączności z ojczyzną, oddaloną tysiące kilometrów od Australii

- Wróciłam tuż przed pandemią. Osiemnaście lat to bardzo długi okres czasu. Inaczej wyglądała sytuacja gospodarcza Polski, kiedy wylatywałam do Australii w 2001 roku. W tym czasie zmieniła się również sytuacja ekonomiczna Polaków, którzy w ostatnich latach wyjeżdżali do Australii głównie ze względów turystycznych. Polacy po wojnie, czy w latach 80. wyjeżdżali ze względów ekonomicznych czy politycznych. Wyjechałam jako bardzo młoda osoba, ten czas na pewno mnie ubogacił. Wróciłam jako osoba dojrzalsza – mówi siostra Bernadeta Pasińska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Australia rodzina 11 listopada Święto Niepodległości tradycja flaga godło Małgorzata Frydrych

Prezydent podziękował działaczom polonijnym. Wręczył odznaczenia państwowe

- Dziękuję, że niesiecie swoją codzienną pracę i służbę w polskich środowiskach oraz wspieracie swoich współobywateli na Białorusi i na Ukrainie - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą podczas uroczystości z okazji ich święta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii symbole narodowe Andrzej Duda prezydent

Zwierzęta na flagach świata - co symbolizują?

Każde państwo ma swoją flagę, a każda z tych flag ma swoje znaczenie. Kolory, jakie widnieją na flagach nie są przypadkowe. Niekiedy pojawiają się na nich także symbole. Z okazji Dnia Flagi, który obchodzimy w Polsce 2 maja, w "Poranku" na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmawialiśmy o flagach, na których widnieją zwierzęta. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców flaga czas wolny

Podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Uroczystości z udziałem pary prezydenckiej

Od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się we wtorek w Warszawie obchody Dnia Flagi RP. Po południu będą miały też miejsce uroczystości związane z obchodzonym również tego dnia świętem Polonii i Polaków za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii symbole narodowe Andrzej Duda prezydent

Dzień Flagi RP. Marta Gajadhur o biało-czerwonych barwach na fladze Polski

- Barwy polskiej flagi narodowej zdefiniowane są w Dzienniku Ustaw z 1980 roku. Są tam podane liczbowe wartości dla koloru białego i dla koloru czerwonego oraz odchylenia możliwe dla tych barw - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr inż. Marta Gajadhur z Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polonia Dzień Flagi i Dzień Polonii flaga Politechnika Warszawska społeczeństwo technologia

"Sygnały dnia" w Dzień Flagi: biało-czerwono od morza po Tatry, polskie flagi powiewają także poza granicami kraju

- To niewymierny symbol, który był natchnieniem dla poetów, malarzy. Każdy Polak może powiedzieć "to moja flaga, o nią walczyli moi przodkowie" - powiedzieli w Programie 1 Karol Gajewski z Biura Programu "Niepodległa" oraz Adam Lewandowski z IPN.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA flaga Polonia HISTORIA IPN Niepodległa biuro Niepodległa Dzień Flagi i Dzień Polonii

"Szanują je, są z nich dumni i je noszą". Prezydent przypomniał czym są dla Polaków i Polonii barwy narodowe

- Z jednej strony ludzie szanują je, a z drugiej - są z nich dumni i je noszą. To piękne - mówił prezydent RP. Andrzej Duda w ten sposób ocenił stosunek Polaków do polskich barw narodowych przy okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, który obchodzony jest 2 maja. Prezydent przypomniał, że 2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Zaznaczył, że chciałaby, aby "Polacy będący za granicą wrócili do Polski, ale to jest nierealne".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Polonia flaga POLSKA społeczeństwo Polacy za granicą Dzień Flagi i Dzień Polonii

Operowy piknik i inne atrakcje w Łazienkach z okazji Dnia Flagi RP

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej obchodzony 2 maja, to czas pamięci o ważnych kartach w historii Polski, ale również czas towarzyszących temu różnych pikników i zabaw. I właśnie na taki piknik zaprasza Biuro "Niepodległa" do Łazienek Królewskich w Warszawie: czeka tam na dzieci i dorosłych mnóstwo atrakcji!
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii Katarzyna Cygler Trójka