Redakcja Polska

Szef MSZ: nowoczesne polskie Siły Zbrojne są niezbędnym warunkiem skutecznej polityki zagranicznej

15.08.2023 13:07
Silnie motywowane, nowoczesne, patriotycznie dowodzone Polskie Siły Zbrojne są niezbędnym warunkiem podmiotowej i skutecznej polskiej polityki zagranicznej - podkreślił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji złożył żołnierzom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.
Szef polskiej dyplomacji złożył życzenia żołnierzom w Święto Wojska Polskiego
Szef polskiej dyplomacji złożył życzenia żołnierzom w Święto Wojska Polskiego Twitter/@MON_GOV_PL/ Twitter/@MSZ_RP

"W dniu Święta Wojska Polskiego składam wszystkim żołnierzom pełniącym zaszczytną służbę Ojczyźnie wyrazy najwyższego szacunku, życzenia żołnierskiego szczęścia i satysfakcji z noszenia tego samego munduru, który nosili bohaterowie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Szef MSZ wskazał, że Wojsko Polskie jest "szczególnym wyznacznikiem naszej pozycji międzynarodowej wobec naszych sojuszników jak i adwersarzy". "Silnie motywowane, nowoczesne, patriotycznie dowodzone, Polskie Siły Zbrojne są niezbędnym warunkiem podmiotowej i skutecznej polskiej polityki zagranicznej" - podkreślił Rau.

Dzień 15 sierpnia został ustanowiony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku, dla uczczenia zwycięstwa polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej. Święto obchodzono uroczyście do 1947 roku. Później zmieniono datę na 12 października - aby upamiętnić udział 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943r. Ponownie 15 sierpnia stał się świętem WP w roku 1992.

Szef MON o polskich żołnierzach: wykazują taki sam heroizm, jak ci ponad 100 lat temu

15.08.2023 11:33
"Życzę żołnierzom i pracownikom wojska dumy z pełnienia służby, satysfakcji, szczęścia w życiu zawodowym i prywatnym oraz zasłużonego szacunku" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z okazji Święta Wojska Polskiego. "Współcześni żołnierze wykazują takie samo oddanie i heroizm jak ci ponad 100 lat temu. Dziękuję za służbę" - dodał. 

Dziewięć polskich uczelni na liście najlepszych szkół wyższych na świecie

15.08.2023 13:00
Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 9 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej we wtorek Listy Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities (ARWU).