Redakcja Polska

"Potrzebujemy około 160 myśliwców F-16". Prezydent Ukrainy apeluje do Zachodu o wsparcie

31.08.2023 17:34
- Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują około 160 myśliwców F-16, aby zapewnić bezpieczeństwo nad terytorium kraju i transport żywności przez Morze Czarne - powiedział w wywiadzie dla portugalskiej telewizji RTP ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Zełenski: potrzebujemy około 160 myśliwców F-16
Prezydent Zełenski: potrzebujemy około 160 myśliwców F-16Aditya0635 / Shutterstock

Podkreślił, że jego kraj prowadzi wojnę obronną przeciwko Rosji, która najechała Ukrainę, "zabijając i raniąc dziesiątki tysięcy jej mieszkańców". - Zaatakowane i zbombardowane zostały nasze domy, nie domy gdzieś w Brazylii, czy w innym państwie - powiedział Zełenski podkreślając, że władze Ukrainy nie zamierzają zrezygnować z żadnej części terytorium kraju dla osiągnięcia porozumienia pokojowego z Rosją.

Umowa taka, jak dodał, zależy od poszanowania przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy, a także wycofania wojsk poza jej granice.

W wywiadzie dla RTP Zełenski wyjaśnił, że obiecane Kijowowi przez Zachód 50-60 myśliwców F-16 to za mało, aby ukraińskie wojska poradziły sobie z rosyjskim agresorem. Dodał, że Siły Zbrojne Ukrainy chcą "mieć w gotowości" myśliwce F-16 już na początku 2024 r. - W sumie potrzebujemy około 160 takich maszyn, aby mieć mocne siły, które uniemożliwią Rosji zdominowanie przestrzeni powietrznej - powiedział prezydent.

Szkolenie pilotów

Zaznaczył, że Ukraina potrzebuje myśliwców nie tylko po to, aby chronić swoje terytorium, ale również w celu uniemożliwienia Rosji "nielegalnego panowania na Morzu Czarnym" i obrony przed nią korytarza na tym akwenie, którym eksportowane jest ukraińskie zboże.

Zełenski wskazał, że obecnie pilnie potrzebne jest wyszkolenie ukraińskich pilotów, którzy będą latać na F-16, jak też mechaników tych maszyn.

Prezydent Zełenski podkreślił, że priorytetem Kijowa jest obrona ludności cywilnej "przed inwazją Rosji". Przywódca Ukrainy wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze rozmowy z instytucjami europejskimi w sprawie integracji Ukrainy z UE. Z kolei w przypadku negocjacji dotyczących wejścia do NATO Zełenski stwierdził, że "wszystko jest uzależnione od tego, jak potoczy się wojna".

 

PAP/dad

Na Ukrainie produkowane będą szwedzkie bojowe wozy piechoty CV90

31.08.2023 15:51
"Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pierwsze CV90 zostały wyprodukowane na Ukrainie tak szybko, jak to możliwe" - powiedział po niedawnym spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Nauczanie języka polskiego w ukraińskich szkołach. Władze obwodu połtawskiego: krok na rzecz naszej integracji

31.08.2023 16:14
- Planujemy wprowadzić w szkołach w naszym regionie nauczanie języka polskiego jako języka obcego; będzie to kolejny krok na rzecz naszej integracji z Polską w wymiarze m.in. historycznym i kulturowym - oznajmił Ołeksandr Biłeńki, przewodniczący rady obwodu połtawskiego w centralnej części Ukrainy.