Redakcja Polska

Na Ukrainie produkowane będą szwedzkie bojowe wozy piechoty CV90

31.08.2023 15:51
"Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pierwsze CV90 zostały wyprodukowane na Ukrainie tak szybko, jak to możliwe" - powiedział po niedawnym spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 
Audio
  • Juliusz Sabak z Portalu Obronnego o planie rozpoczęcia produkcji transporterów CV90 w Ukrainie. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
CV9040 należący do armii szwedzkiej
CV9040 należący do armii szwedzkiejJorchr, źr. Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

"Uzgodniliśmy produkcję szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90 na Ukrainie" - ogłosił w sierpniu w Szwacji ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z premierem tego państwa Ulfem Kristerssonem. 50 takich pojazdów zostało wcześniej przekazanych przez Szwecję Ukrainie.

Według Zełenskiego, "są to mocne maszyny". "Nasi żołnierze są za nie wdzięczni, prowadzą nas do przodu i ratują życie" - zaznaczył.

W Harpsund 19 sierpnia przywódcy Ukrainy i Szwecji podpisali porozumienie o "zacieśnieniu współpracy w zakresie produkcji sprzętu wojskowego i szkolenia żołnierzy". "Tego rodzaju umowa jest jedynym sposobem na długoterminowe trzymanie Rosji z dala od ukraińskiego terytorium" - ocenił Zełenski.

Zełenski i Kristersson omówili wtedy również możliwość wykorzystania przez Ukrainę szwedzkich myśliwców Gripen. Rząd Szwecji już wiosną wydał zgodę na testowe loty ukraińskich pilotów, ale nie podjął decyzji o przekazaniu samolotów. "Rozmawiałem o tym z premierem Kristerssonem. Nie mamy przewagi w powietrzu, nie posiadamy nowoczesnych myśliwców" - mówił prezydent Ukrainy, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

CV90 to bojowy wóz piechoty, służący także jako platforma dla pojazdów do innych zadań, ma między innymi warianty uzbrojone w armaty o różnych kalibrach. Pojazd wyposażony jest w pancerz, który może zostać także wzmocniony. Produkcja CV90 rozpoczęła się na początku lat dziewięćdziesiątych. 

PAP/PP

Podpisano porozumienie dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w Polsce oraz lotu Polaka w kosmos

30.08.2023 13:03
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii podpisano porozumienie pomiędzy Polską i Europejska Agencją Kosmiczną dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Umowy dotyczą także organizacji stażu dla Polaków w ESA oraz lotu Polaka w kosmos.

40 tys. ukraińskich żołnierzy. Zwiększona misja szkoleniowa w UE

31.08.2023 08:54
Szef unijnej dyplomacji zapowiedział zwiększenie liczby ukraińskich żołnierzy, szkolonych w krajach Unii Europejskiej, do 40 tysięcy. Josep Borrell mówił o tym w hiszpańskim Toledo, gdzie na nieformalnej naradzie spotykają się ministrowie spraw zagranicznych i obrony państw członkowskich.

Polska będzie miała więcej czołgów niż europejskie potęgi razem wzięte? Były urzędnik NATO: to możliwe

31.08.2023 10:24
Były wieloletni wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO Jamie Shea podkreślił, że wysiłki Polski, aby rozbudować konwencjonalną obronę lądową i powietrzną, są jak najbardziej uzasadnione. W jego ocenie już wkrótce nasz kraj może mieć więcej czołgów niż potęgi zachodniej Europy razem wzięte.

Import produktów rolnych z Ukrainy. Polska chce przedłużyć embargo

31.08.2023 12:20
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że Polska i inne kraje przyfrontowe będą ubiegać się o przedłużenie do końca roku unijnego zakazu wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Obecny zakaz obowiązuje do 15 września, a przez nasz kraj odbywa się jedynie tranzyt.