Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski po rozmowach z szefową Komisji Europejskiej

05.11.2023 08:55
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnia, że jego kraj wykona wszystkie siedem rekomendacji na drodze Kijowa do członkostwa w Unii Europejskiej.
Audio
  • Prezydent Zełenski mówił, że wykonanie tego będzie trudniejsze teraz, gdy konflikt na Bliskim Wschodzie przyćmił wydarzenia na Ukrainie [posłuchaj]
Ursula von der Leyen i Volodymyr Zelensky
Ursula von der Leyen i Volodymyr ZelenskyPhoto: PAP/Viktor Kovalchuk

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła Kijów na kilka dni przed publikacją raportu w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii.

Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił, że wykonanie tego będzie trudniejsze teraz, gdy konflikt na Bliskim Wschodzie przyćmił wydarzenia na Ukrainie: "Zdajemy sobie sprawę, że teraz uwaga nie będzie się tak skupiała na Ukrainie - już widzimy, że tak jest. Ale wszystko w naszych rękach. Byliśmy już w dużo trudniejszyhc sytuacjach, gdy prawie nikt się nie interesował z Ukrainą - chodzi o media, a nie światowych przywódców. Ale udało nam się wybrnąć z tamtych sytuacji i myślę, że pokonamy też to wyzwanie." 

Ukraina otrzymując w czerwcu ubiegłego roku status kandydata do Unii usłyszała, że ma 7 warunków do spełnienia, by możliwe było rozpoczęcie negocjacji członkowskich. Kilka miesięcy temu spełniała dwa. Ostateczna decyzja o członkostwie w Unii należy do państw członkowskich, a wymagana jest jednomyślność.

Pomimo agresji rosyjskiej Ukraina "poczyniła ogromne postępy” na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej – powiedziała w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Kijowie.

W środę Unia powinna przedstawić ocenę postępów Ukrainy w spełnianiu licznych gospodarczych i prawnych kryteriów niezbędnych do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych.

Ukraina, która złożyła wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej kilka dni po inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r., uważa członkostwo za najwyższy priorytet - przypomniała agencja Reutera.

Występujący na wspólnej konferencji z von der Leyen prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że wysiłki na rzecz walki z korupcją, poprawy przejrzystości i ograniczenia wpływu oligarchów na gospodarkę będą kontynuowane. „Ta wizyta przypada w historycznym momencie… kiedy czekamy na polityczną decyzję w sprawie Ukrainy. Będzie miała kluczowy wpływ nie tylko na Ukrainę, ale na całą Europę” – powiedział Zełenski, zapewniając, że prowadzone przez jego rząd reformy będą kontynuowane. 

W grudniu 27 członków UE zdecydować, czy zezwolić Kijowowi na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Decyzja taka musiałaby być jednomyślna. Rozmowy o członkostwie trwają zwykle latami i obejmują szeroko zakrojone reformy prawne, polityczne i gospodarcze.

Von der Leyen powiedziała także, że trwają prace nad propozycją wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych, aby pomóc Ukrainie w odbudowie, a ich rezultaty mają nastąpić przed końcem roku. 

PAP/IAR/ks

Kolejny pakiet sankcji na Rosję i raport ws. negocjacji członkowskich z Ukrainą. Decyzje za tydzień

02.11.2023 13:17
W najbliższym tygodniu w Unii kluczowe wydarzenia w sprawach Wschodu. Jak donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka Komisja Europejska ma ogłosić projekt 12. pakietu sankcji wobec Rosji. Ponadto Komisja opublikuje raport dotyczący spełniania przez Ukrainę warunków rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Unią.

Rosjanie zaciskają kleszcze wokół Awdijiwki. Ekspert: zdobycie miasta może podkopać poparcie dla Ukrainy

03.11.2023 11:40
- Rosyjska ofensywa na Awdijiwkę ma dla Kremla sens głównie polityczny, ale również wojskowy. Nawet jeśli jest ona okupiona dużymi stratami, władze Moskwy mogą przekuć ją w swoją korzyść – ocenia analityk wojskowości Mariusz Cielma. Ekspert wskazał, że zajęcie Awdijiwki może się stać narzędziem do rozbijania zachodniego poparcia dla Ukrainy.

50. pakiet pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy

04.11.2023 09:10
USA ogłosiły kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 425 milinów dolarów. Pakiet obejmuje między pociski do systemów artylerii rakietowej, amunicję artyleryjską i systemy przeciwlotnicze

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Kijowie

04.11.2023 15:00
„Jestem tu, by porozmawiać o perspektywie członkostwa Ukrainy w Unii oraz wsparciu finansowym Wspólnoty na odbudowę Ukrainy jako nowoczesnej i dobrze prosperującej demokracji” - napisała w mediach społecznościowych Ursula von der Leyen.