Redakcja Polska

Rosyjskiemu reżimowi nie udało się zniszczyć Memoriału

02.01.2024 17:00
Jedna z najbardziej cenionych na świecie organizacji badających stalinowskie zbrodnie i przestępstwa współczesnych władz Rosji przekształciła się w ruch społeczny i prowadzi działalność w kilku krajach europejskich, w tym w Polsce
Audio
  • Rosyjskiemu reżimowi nie udało się zniszczyć Memoriału [posłuchaj]
Kremlowski reżim od lat walczy z działalnością stowarzyszenia Memoriał
Kremlowski reżim od lat walczy z działalnością stowarzyszenia MemoriałShutterstock/Dmitriy Drozd

Memoriał padł ofiarą represji, gdy na mocy ustawy z 2012 roku organizacji nadano status „zagranicznego agenta”. W 2021 roku moskiewski sąd zdelegalizował stowarzyszenie.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, część działaczy Memoriału wyszła na ulice z antywojennymi hasłami. Zostali za to ukarani grzywnami i toczą się przeciwko nim procesy karne. Grupa historyków i obrońców praw człowieka uciekła za granicę, gdzie znaleźli przyjaciół, którzy utworzyli ośrodki Memoriału. 

W naszym kraju od ponad roku działa Memoriał Polska, którym kieruje Anna Mirkes-Radziwon. Jak mówi, o podjęciu się tego przedsięwzięcia zdecydowała rozmowa z przedstawicielami Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka w sprawie współpracy przy tworzeniu projektu Głosy Wojny. Projekt charkowskiego Memoriału zakłada rejestrowanie za pomocą urządzeń audio i wideo świadectw ofiar rosyjskiej agresji i tłumaczenie ich na kilka języków, w tym na polski. Świadectwa mają być jednym z elementów materiału dowodowego dla przyszłego trybunału wojennego, który osądzi zbrodnie moskiewskiego reżimu.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Memoriał reżim Rosja

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla odebrali złote medale oraz dyplomy

10.12.2022 15:00
W laudacji komitet noblowski nazwał tegorocznych laureatów "mistrzami pokoju", którzy różnymi środkami, mając wspólny cel, przynieśli ludzkości największe dobro.

Rosyjski reżim wszczął postępowanie karne wobec Stowarzyszenia Memoriał

05.03.2023 15:47
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zarzuca niezależnym historykom i obrońcom praw człowieka rehabilitację nazizmu.

Stowarzyszenie Memoriał: niezależna dziennikarka i adwokat ciężko pobici w Czeczenii

04.07.2023 10:18
Przedstawicielka mediów i prawnik przybyli do Groznego, gdzie mieli uczestniczyć w procesie Musajewej, porwanej w 2022 roku z mieszkania w Niżnym Nowogrodzie, a następnie wywiezionej do Czeczenii

W Rosji zlikwidowano Centrum Sacharowa. Organizacja broniła praw człowieka i obywatela

19.08.2023 12:52
Moskiewski sąd zlikwidował Centrum Sacharowa. Organizacja założona w 1990 roku upamiętniała ofiary stalinowskich zbrodni, walczyła o poszanowanie praw człowieka i broniła rosyjskich więźniów politycznych.